grzyby.pl
Fungi » Div.Ascomycota » subDiv.Pezizomycotina » Cl.Sordariomycetes » subCl.Xylariomycetidae » Ord.Xylariales » Fam.Xylariaceae » Xylaria »

Xylaria oxyacanthae Tul. et C. Tul.

próchnilec głogowy
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Xylaria Xylaria Xylaria XylariaXylariapróchnilec owocolubny (Xylaria carpophila)próchnilec nitkowaty (Xylaria filiformis)
Xylaria oxyacanthae (próchnilec głogowy)
grupa owocników - te po lewej stronie maja zgrubiałe podkładki i wytwarzaja zarodniki workowe, te po prawej - z chudymi podkładkami - wytwarzają tylko zarosniki konidialne; 20.10.2004, Turew k. Kościana; copyright © by Krzysztof Kujawa
Xylaria oxyacanthae (próchnilec głogowy)
zbliżenie na zgrubiala podkładkę z perytecjami (te owocniki zagłąbione w podkładce) widać też wyraźnie jakiegoś plaśniaka
Xylaria oxyacanthae (próchnilec głogowy)
podkładki z owocnikami workowymi i porastające owocki glogu połączone grzybnią Xylaria

występowanie

Nie ujęty w czeklistach.[105][140]
Gatunek bardzo rzadki, do niedawna nie podawany z Polski. Owocniki tworzą się na zeszłorocznych opadłych owocach głogu, w wilgotnych siedliskach łęgowych.Gatunek bardzo rzadki, do niedawna nie podawany z Polski. Owocniki tworzą się na zeszłorocznych opadłych owocach głogu, w wilgotnych siedliskach łęgowych.

uwagi

Komentarz Anny Kujawy: Gatunek ten potrzebuje do rozwoju wilgotnego stanowiska, z zalegajacą ściółką w postaci liści, drobnych gałązek głogowych i oczywiście warstwy owoców, na których sie rozwija - warunki panujące na siedliskach łęgowych są chyba dobre. Nie spotkałam go nigdy na siedlisku grądowym. Podkładki rozwijają się wczesnym latem, najpierw są cienkie i produkują zarodniki konidialne, a późnym latem grubieja (przynajmniej część) i wytwarzają owocniki z zarodnikami workowymi. Takie zróznicowanie podkładek widać na zdjęciach.Komentarz Anny Kujawy: Gatunek ten potrzebuje do rozwoju wilgotnego stanowiska, z zalegajacą ściółką w postaci liści, drobnych gałązek głogowych i oczywiście warstwy owoców, na których sie rozwija - warunki panujące na siedliskach łęgowych są chyba dobre. Nie spotkałam go nigdy na siedlisku grądowym. Podkładki rozwijają się wczesnym latem, najpierw są cienkie i produkują zarodniki konidialne, a późnym latem grubieja (przynajmniej część) i wytwarzają owocniki z zarodnikami workowymi. Takie zróznicowanie podkładek widać na zdjęciach.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20041020.1.kk - Xylaria oxyacanthae (próchnilec głogowy); Turew k. Kościana
041020-1
leg. Krzysztof Kujawa
/Turew k. Kościana/ #6