Tx: 4878
grzyby.pl

Tricholoma roseoacerbum A. Riva

gąska różowosmugowa
Tricholoma pseudoimbricatum J.E. Lange et Terk. var. roseobrunneum A. Riva
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈

występowanie

brak w czekliście [105]
literatura · references
specyfikacja literatury jest widoczna na szerszym ekranie 🛈

w rejestrze grzybów chronionych i zagrożonych GRej

zapisy w GRej wg stanu na 21.12.2024 14:07 1 znaleziska Tricholoma roseoacerbum (gąska różowosmugowa) na terenie Polski

ID na żółtym tle, to oznaczenie zweryfikowane przez kustosza GRej, pozostałe oczekują na weryfikację ze statusem przyjęty [tj. wpis poprawny pod względem formalnym].

Poniżej są pokazane fotografie załączone do wpisu GRej. Po kliknięciu na ID wpisu, w rekordzie GRej czasem mogą być pokazane fotografie z wątku bio-forum.pl związanego z tym wpisem; w tym wypadku bez 100% pewności, czy dotyczą one wpisu. Aby upewnić się które odnoszą się do wpisu, należy zajrzeć do wątku.

EG05 375510

ID 375 510 oznaczenie: Tricholoma roseoacerbum A. Riva; lokalizacja: Gródek nad Dunajcem, pow. Nowosądecki, woj. małopolskie [49.744870, 20.744890], EG050518; data zbioru: 1 lis 2024; sielisko, podłoże, sposób wzrostu: Las miaszany z przewagą jodły i buka, dodatkowo z udziałem sosny, brzozy, graba, topoli. Pod jodłą., Na ziemi, W grupie 7 owocinków; leg. det. Mateusz Górowski; eksykat: Tak, zostanie przesłany.; uwagi: Kapelusze średnicy do 12cm. U młodych owocników brzeg kapelusza wyraźnie podwinięty. Powierzchnia kapelusza zamszowa, kremowa z brązoworóżowym odcieniem bliżej środka, w miejscach otarć i odgnieceń (wynikających z kontaktu ze ściłką) pociemniała. Blaszki jaśniejsze kremowe, u starszych owocników brązowo nakrapiane. Trzony do 3,5 cm średnicy i 7cm długości, jasnokremowe, pełne z drobnymi kosmkami głównie pod kapeluszem, w tym miejscu również z lekko żółtawym odcieniem. Miąższ zwarty, twardy (zwłaszcza w trzonie), prawie biały, niezmienny. Zapach słaby grzybowy. Smak łagodny, po chwili lekko cierpki. Wysyp zarodników biały.; związane wątki bio-forum.pl: 1586546 ;

ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji