grzyby.pl
jadalny
· jest w czekliście Wojewoda (2003) [105]

Pseudohydnum gelatinosum (Scop.) P. Karst. (1868)

galaretek kolczasty, Toothed Jelly Fungus /en/
Pseudohydnum gelatinosum (galaretek kolczasty)
na starym pniu sosny?; 30.07.2000, Dolny Śląsk, lasy milickie; copyright © by Marek Snowarski

owocnik

Pseudohydnum gelatinosum (galaretek kolczasty)
Owocnik bokiem przyrośnięty do podłoża, łopatkowaty, językowaty, z krótkim trzonem; szerokość 10 – 80 mm, grubości 5 – 10 mm; zwykle wyrastają dachówkowato jedne nad drugimi i są pozrastane ze sobą; galaretowaty, szklisty, barwy białawej, jasnoszarej i rzadziej ciemniejszy fioletowawobrązowy do ciemnobrązowego. Górna powierzchnia płonna, nierówna, ziarnista lub brodawkowana; na dolnej powierzchni kolczasty hymenofor, o kolcach drobnych, gęsto rozmieszczonych, biało-opalizujących, szpiczastych, długości do 3 mm.

space

Sporocarp sessile, spatulate, tongue-shaped, with a short stipe; 10 – 80 mm broad, 5 – 10 mm thick; usually forming overlapping shelves and are fused together; gelatinous, glazy, whitish, light-gray and sporadically darker violetish-brown to dark brown. Upper surface sterile, uneven, granular or warty; lower surface with fine spines; spines dense, white-opalescent, pointed, up to 3 mm long.

space

zarodniki

Wysyp zarodników biały. Zarodniki kulistawe, gładkie, bezbarwne, 5 – 8.5 x 3.5 – 6.5 µm.

Spore print white. Spores subglobose, smooth, hyaline, 5 – 8.5 x 3.5 – 6.5 µm.

występowanie

Pospolity. Owocniki wyrastają w przeciągu całego roku, ale najczęściej od lata do jesieni na silnie rozłożonym drewnie drzew iglastych, na pniakach, kłodach.

Very common. Summer-fall, more rarely during winter and spring on rotten coniferous wood, especially on stumps.

wartość

Jadany (także na surowo). Bez smaku ale dekoracyjny. Ze względów sanitarnych odradza się jednak zjadania grzybów nie poddanych obróbce termicznej.

Edible, also raw, but without flavor.

uwagi

Grzyb bardzo charakterystyczny i trudny do pomylenia z czymkolwiek innym. Stanowi świetną ilustrację tego, w jak dużym procencie niektóre organizmy składają się z wody – po wyschnięciu pozostaje znikomo cienki opłatek.

space