grzyby.pl
niejadalny

Phylloporia ribis (Schumach.) Ryvarden

czyrenica porzeczkowa, czyreń porzeczkowy
Phellinus ribis (Schumach.) Quél.
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Phylloporia ribis (czyrenica porzeczkowa)
09.08.2004, Wrocław; copyright © by Marek Snowarski
Phellinus ribis
owocniki u podstawy krzewu starej porzeczki czerwonej

opis

Phylloporia ribis (czyrenica porzeczkowa)
Phylloporia ribis (czyrenica porzeczkowa)
Owocnik formy typowej półkolisty lub nieregularny, stosunkowo cienki, 5 – 20 mm grubości i szeroki, do 200 mm, zwykle tworzy się kilka kapeluszów ustawionych jeden nad drugim i częściowo pozrastanych ze sobą oraz otaczających i przerastających pędy porażonego krzewu u jego podstawy. Górna powierzchnia w strefie przyrostu żółtobrązowa, z wiekiem rdzawa i czerniejąca do prawie czarnego, także zazieleniona przez rozwijąjące się między włoskami glony; powierzchnia początkowo delikatnie aksamitna, z wiekiem naga, gładka lub brodawkowana, koncentrycznie rowkowana, strefowana; brzeg ostry, cienki, falisty.

space

Miąższ grubości 2 – 7 (10) mm, żółtawobrązowy, rudy, cynamonowy, dwuwarstwowy, warstwy rozdzielone ciemniejszą linią (widoczną pod lupą), dolna warstwa kilkukrotnie cieńsza, ciemniejsza i twardsza; konsystencja miąższu twarda, korkowata.

występowanie

Częsty na starych krzewach porzeczki. Owocniki wieloletnie, wyrastają głównie na porzeczkach i trzmielinie, rzadko na innych krzewach liściastych.

wartość

Pasożyt szyjki korzeniowej krzewów liściastych. Wywołuje zgniliznę drewna typu białego.

uwagi

Gatunek ten tworzy wiele form różniących się wyglądem owocników, zwykle formy są związane z gatunkiem żywiciela. Spotyka się owocniki konsolowate, rozpostarto odgięte i całkowicie rozpostarte.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20040809.1.04 - Phylloporia ribis (czyrenica porzeczkowa); Wrocław
040809-1
/Wrocław/ #9