grzyby.pl
Fungi » Div.Ascomycota » subDiv.Pezizomycotina » Cl.Sordariomycetes » subCl.Hypocreomycetidae » Ord.Hypocreales » Fam.Cordycipitaceae » Cordyceps »

Cordyceps ophioglossoides (Ehrenb.) Link

maczużnik nasięźrzałowy
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Cordyceps ophioglossoides (maczużnik nasięźrzałowy)
07.08.2004, Kotlina Sandomierska; copyright © by Witold Wójciak
Cordyceps ophioglossoides (maczużnik nasięźrzałowy)
pokrój
Cordyceps ophioglossoides (maczużnik nasięźrzałowy)
Cordyceps ophioglossoides (maczużnik nasięźrzałowy)
Cordyceps ophioglossoides (maczużnik nasięźrzałowy)

cechy makroskopowe

Cordyceps ophioglossoides (maczużnik nasięźrzałowy)
Podkładka maczugowata, z trzonkiem 30-60 mm długości i 4-8 mm szerokości, często bocznie spłaszczonym; trzon zagłębionym w podłożu i połączony sznurami grzybni z bulwiastym owocnikiem grzyba podziemnego z rodzaju jeleniak (Elaphomyces) na którym gatunek ten pasożytuje; podkładka jest zakończona rozszerzoną i wydłużoną, często nieregularną, główką 10-20 mm wysokości u 5-10 mm szerokości; otocznie (perithecia) są umieszczone na główce, jej powierzchnia nierówna i brodawkowana, na szczycie brodawek ujścia (ostiola) otoczni; powierzchnia podkładki ciemno czerwonobrązowa do czarnej, ku podstawie jaśniejsza, brązowawa do żółtawej; u podstawy obrośnięta żółtą grzybnią.Podkładka maczugowata, z trzonkiem 30-60 mm długości i 4-8 mm szerokości, często bocznie spłaszczonym; trzon zagłębionym w podłożu i połączony sznurami grzybni z bulwiastym owocnikiem grzyba podziemnego z rodzaju jeleniak (Elaphomyces) na którym gatunek ten pasożytuje; podkładka jest zakończona rozszerzoną i wydłużoną, często nieregularną, główką 10-20 mm wysokości u 5-10 mm szerokości; otocznie (perithecia) są umieszczone na główce, jej powierzchnia nierówna i brodawkowana, na szczycie brodawek ujścia (ostiola) otoczni; powierzchnia podkładki ciemno czerwonobrązowa do czarnej, ku podstawie jaśniejsza, brązowawa do żółtawej; u podstawy obrośnięta żółtą grzybnią.

cechy mikroskopowe

Zarodniki włosowate, gładkie, hialinowe, z wieloma przegrodami -200 × 2 µm, rozpadają się na zarodniki wtórne o wymiarach 2-5 × 2 µm.

Worki nieamyloidalne, 8-zarodnikowe, 250 × 7 µm.

Parafiz brak.Zarodniki włosowate, gładkie, hialinowe, z wieloma przegrodami -200 × 2 µm, rozpadają się na zarodniki wtórne o wymiarach 2-5 × 2 µm.

space

Parafiz brak.

występowanie

Grzyb ten pasożytuje na grzybni podziemnych grzybów z rodzaju jeleniak (Elaphomyces), np. jeleniak nastroszony (Elaphomyces muricatus). Owocniki pojawiają się pojedynczo lub w grupach, od lata do jesieni, w lasach iglastych, wśród mchów.Grzyb ten pasożytuje na grzybni podziemnych grzybów z rodzaju jeleniak (Elaphomyces), np. jeleniak nastroszony (Elaphomyces muricatus). Owocniki pojawiają się pojedynczo lub w grupach, od lata do jesieni, w lasach iglastych, wśród mchów.

uwagi

Rzadki. Na owocnikach jeleniak (Elaphomyces) pasożytuje też maczużnik główkowaty (Cordyceps capitata). Ten ma mniejsze, jaśniej, żółtobrązowo zabarwione podkładki o ± okrągłej główce.Rzadki. Na owocnikach jeleniak (Elaphomyces) pasożytuje też maczużnik główkowaty (Cordyceps capitata). Ten ma mniejsze, jaśniej, żółtobrązowo zabarwione podkładki o ± okrągłej główce.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20051008.9.05 - Cordyceps ophioglossoides (maczużnik nasięźrzałowy); Slovakia, Strazovske vrchy Mts., Pruzina-Briestenne, Preserve Briestenske skaly (BRI1, Q6977c)
051008-9
/Slovakia, Strazovske vrchy Mts., Pruzina-Briestenne, Preserve Briestenske skaly (BRI1, Q6977c)/ #4
znalezisko 20040905.2.ww - Cordyceps ophioglossoides (maczużnik nasięźrzałowy); Kotlina Sandomierska
040905-2
leg. Witold Wójciak
/Kotlina Sandomierska/ #1
znalezisko 20040807.1.ww - Cordyceps ophioglossoides (maczużnik nasięźrzałowy); Kotlina Sandomierska
040807-1
leg. Witold Wójciak
/Kotlina Sandomierska/ #3
znalezisko 20050726.1.tk - Cordyceps ophioglossoides (maczużnik nasięźrzałowy); Świnna Poręba
050726-1
leg. Tomasz Krzyszczyk
/Świnna Poręba/ #3