Strona główna o fotografowaniu grzybów
W czasie robienia zdjęcia podejmujemy, obok kompozycji kadru, jeszcze jedną podstawową decyzję. Decydujemy w jakiej skali odwzorowania wykonujemy zdjęcie. Innymi słowy w jakim zmniejszeniu (lub powiększeniu) jest zobrazowany obiekt w kadrze aparatu fotograficznego.

Zakres swobody w określaniu skali odwzorowania

Swoboda w wyborze skali odwzorowania jest określona przez dwa czynniki. Jednym są "możliwości makro" obiektywu. W języku marketingu fotografii określane przez to z jak bliska można jeszcze ostro fotografować. Precyzyjnie ujmując możliwości makrofotograficzne są określone przez to w jakiej największej skali może obiektyw odwzorować obiekt na błonie filmu lub na powierzchni detektora CCD w aparacie cyfrowym
oraz
fizyczny rozmiar kadru (np. 36x24mm w "normalnej" fotografii analogowej) lub rozmiar czipa CCD.

space

kadrowanie
cały kadr; zdjęcie obiektu wykonane w małej skali; pomniejszone na ekranie 8×
kadrowanie
fragment kadru obok bez pomniejszania tj. 1:1 tak jak na zdjęciu

Poniższe zdjęcie ujmuje w kadrze jedynie jedną z wiązek. Jest wykonane w większej skali - więc w kadrze mniej się mieści z fotografowanego obiektu. Taka skala jednak pozwala przy maksymalnym powiększeniu obrazu (tj. bez jego pomniejszania) ukazać detale budowy owocnika niewidoczne na poprzednim zdjęciu.

kadrowanie
cały kadr; zdjęcie obiektu wykonane w większej skali; pomniejszone na ekranie 8×
kadrowanie
fragment tego zdjęcia bez pomniejszania

Nie można powiększać fotografii w nieskończoność

To co szczególnie ciekawe to zestawienie pokazujące obraz tego samego fragmentu uzyskany z pierwszego zdjęcia (tutaj musiało zostać użyte maksymalne dostępne powiększenie z pierwszego zdjęcia tj. niezmniejszanie uzyskanego obrazu). Oraz obraz z drugiej fotografii (stosownie pomniejszony).
kadrowanie
fragment kadru pierwszego zdjęcia bez pomniejszania
kadrowanie
znaczna część kadr drugiego zdjęcia; pomniejszone na ekranie ok. 6×

Proszę zwrócić uwagę, że na drugim obrazku, mimo tej samej skali odwzorowania (na ekranie), widać znacznie więcej detali. Na prawym zdjęciu, pod kapeluszami widać wyraźnie blaszki. Ilustruje to wagę wykonywania fotografii w różnej pierwotnej skali odwzorowania ponieważ konieczność dużych powiększeń uzyskanego obrazu obniża jego jakość - dostrzegalność detali.

Kończąc

Pierwotna skala odwzorowania winna być dostosowana do tego jakie szczegóły budowy zamierzamy pokazać (nie można powiększać w nieskończoność zachowując jednocześnie detale budowy). Korzystając z jednej fotografii nie ma możliwości czytelnego pokazania znacznie różniących się rozmiarami szczegółów budowy. Należy wykonać kilka ujęć w różnej skali odwzorowania np. widok ogólny w małej skali, detale budowy w dużej skali odwzorowania.

Uwaga. Zdjęcia z tej strony, poza pomniejszeniem, nie były poddawane innej obróbce celem rzetelniejszego porównania wyników.
Zdjęcia zostały wykonane aparatem cyfrowym Nikon D1x do plików RAW.

Strona główna o fotografowaniu grzybów

ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji