Strona główna o fotografowaniu grzybów
Artykuł ma już swoje lat. Tym niemniej jest nadal aktualny. Tu i ówdzie uzupełniony w grudniu 2004.

Aparat fotograficzny i jego obiektyw czyni różnicę

Aparaty cyfrowe nie pozwalają obecnie (1999) uzyskać jakości jaka zapewnia technologia analogowa. Cyfrówki o zbliżonej jakości kosztują tyle co samochód i nie nadają się do użytku w terenie. Jest to jeszcze pewnie kwestia paru lat, gdy przewagę tam gdzie nie ma kompromisu dla jakości, utrzymuje technologia analogowa. Aby móc opublikować taką fotografię w WWW należy przejść z postaci analogowej na cyfrową, służą do tego celu skanery. Im mniej etapów przejściowych na tej drodze tym lepiej. Idealnym rozwiązaniem jest skanowanie bezpośrednio z błony fotograficznej. To czy jest ona negatywem czy pozytywem jest z punktu widzenia skanowania obojętne (choć z innych względów bardziej godne polecenia są pozytywy). Dostęp do dobrego skanera materiałów przeźroczystych jest zwykle trudniejszy, są one znacznie droższe. Warto więc w tym przypadku posłużyć usługowym skanowaniem. Ja np. korzystam z oferty firmy Studio QbA Jakuba Jewuły1. Poleca on profesjonalne usługi w skanowaniu ze slajdów i negatywów za naprawdę nieduże pieniądze - a efekty są rewelacyjne.

Analog czy cyfra

Co się zmieniło: w połowie 2002 roku przeszedłem na fotografię cyfrową - Nikon D1x - efekty już porównywalne z tym co daje opisana tu technika analogowa. Nieco na minus w Nikon D1x- wypada rozdzielczość i dynamika (12-bit na dołek), w porównaniu do tego co można wycisnąć z błony małobrazkowej porządnym skanerem. Na plus dla cyfry wypada kontrola nad jakością naświetlenia zdjęcia - można ocenić od razu jak wyszło i od razu skorygować - nie ma praktycznie zdjęć nieudanych. Na plus dla cyfry wypadają też koszty - jeśli robi się grubo ponad 1000 zdjęć rocznie (do publikacji) to po 3-4 latach inwestycja około 30 tyś. złoty się zwraca. No i na plus dla cyfry jest ogromna swoboda w robieniu detali - nie zastanawia się człowiek, czy zrobić jeszcze jedną klatkę z innym ujęciem, czy może już wystarczy - po prostu robi się to jeszcze jedno ujęcie.

space

Przykład że skaner i pewnie operator skanera czynią różnicę; kruchaweczka omszona (Psathyrella velutina).


Skan z błony, Nikon LC1000

Skan z błony, Nikon LC2000; widać więcej; w dużej mierze dzięki wyostrzeniu (sharpen) i kontrastowi, ale trochę też i dzięki lepszej dynamice skanera i

cała klatka /Velvia/

space

ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji