grzyby.pl
GREJ
· jest w czekliście Wojewoda (2003) [105]

Entoloma dysthaloides Noordel.

dzwonkówka owłosiona
Entoloma hirtum var. dysthaloides (Noordel.) Krieglst. · Entoloma dystaloides orth.var.
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Entoloma Entoloma Entoloma EntolomaEntolomadzwonkówka dwubarwna (Entoloma dichroum)dzwonkówka torfowiskowa (Entoloma elodes)
Entoloma dysthaloides (dzwonkówka owłosiona)
pokrój; 21.09.2004, Rogów, rez. Popień i okolice; copyright © by Marek Snowarski
Entoloma dysthaloides (dzwonkówka owłosiona)
blaszki
Entoloma dysthaloides (dzwonkówka owłosiona)
powierzchnia kapelusza i trzonu

cechy makroskopowe

Kapelusz ciemnobrązowy do czarnobrązowego, szarobrązowy, czasem ze słabym winno-czerwonym odcieniem, niehigrofaniczne; powierzchnia drobno włóknisto-łuseczkowata, z wiekiem z uniesionymi łuseczkami; matowa; 3 – 15 (20) mm średnicy, początkowo stożkowato-dzwonkowaty, z wiekiem dzwonkowaty lub wypukły; brzeg prosty, jaśniejszy, z białawymi włókienkami, wilgotny może być prześwitująco-prążkowany ± do połowy promienia kapelusza.

space

Trzon szarobrązowy; o powierzchni z wzdłużnymi srebrzystymi włókienkami i gęsto pokryty krótkimi odstającym brązowawymi włókienkami; 15 – 50 (70) ×, podstawa trzonu z odstającymi, rdzawobrązowymi, włókienkami; 0.5 – 2 mm, równogruby, początkowo pełny, z wiekiem pusty; elastyczny.

space

Barwa wysypu zarodników brązoworóżowa.

cechy mikroskopowe

Zarodniki w przekroju 5 – 7-kątne, o szeroko zaokrąglonymi, wystających brodawkach; wydłużone (Q= 1.4 – 1.8), 10.5 – 13.5 × 7 – 8 µm.

space

Brak pleurocystyd.

space

Włoski powierzchni trzonu brązowo enkrustowane, posiadają do 3 przegród, grubościenne.

występowanie

Nierzadka. Owocniki wyrastają od lata do jesieni, pojedynczo, w grupach, czasem w wiązkach, od lata do jesieni, na gołej ziemi i w humusie (wśród traw i mchów [Breitenbach]), na ubogich podmokłych terenach trawiastych, zwykle w pobliżu olszy lub jesionu.

uwagi

Podobne: Entoloma dysthales ma dłuższe, > 15 µm długości zarodniki; Entoloma hirtum ma popielate owocniki, z nieznacznie enkrustowanymi strzępkami skórki kapelusza i z nielicznymi przegrodami we włoskach na trzonie; wyrasta na suchych terenach trawiastych.