grzyby.pl

sezon grzybobrań 2009

Wszystkich doniesień 4 185; z tego na mapie 4 142.

space

Na tej stronie znajdziesz mapy uśrednione, interpolowane z poszczególnych doniesień w danym przedziale czasu. Mapy z indywidualnymi doniesieniami, jak i same szczegółowe doniesienia, znajdziesz na stronach szczegółowych raportów - po kliknięciu na mapki pokazane na tej stronie.

Rok 2009 był w skali kraju jednym z najgorszych sezonów. Co dziwne - bo był to rok z wyjątkowo mokrą wiosną i latem. Jesienny wysyp grzybów był ograniczony do pewnych regionów Polski - szczegóły w komentarzu pomiędzy mapkami poniżej.

Jak widzimy na histogramie "do 100%" najlepsze grzybobrania (średnio rzecz biorąc) były w drugiej połowie września i pierwszych dniach października.

space

przegląd sezonu tygodniami


Lato minęło niemal bezgrzybowo. Co dziwne, z racji na dużą liczbę opadów.

Istotny wysyp pojawił się w końcu sierpnia i trwał przez pierwsze dwie dekady września w stosunkowo wąskim pasie rozpoczynającym się na Podhalu i idącym na północ Polski z lekkim odchyleniem na wschód. Analiza danych meteorologicznych pokazuje, że jego wystąpienie było związane z poprzedzającymi ten wysyp silnymi opadami deszczu w tym pasie.

Północny zachód Polski w ostatniej dekadzie września był rejonem gdzie pojawiły się grzyby. Tym niemniej bez rewelacji. Śląsk i centralna Polska miały kompletnie nieudalny sezon 2010.
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji