wymagania sprzętowe i programowe / Hardware and software requirements
z dowolnym systemem operacyjnym
i wyposażonym w dowolną przeglądarką WWW.
Atlas jest w formie plików HTML, stąd ta łatwość używania.
Atlas w wersji "na płycie" zwykle startuje automatycznie po włożeniu płyty do napędu.
Ale czasem, w zależności od ustawień systemu operacyjnego, może nie startować automatycznie - wtedy należy ręcznie otworzyć w przeglądarce stron www (Internet Explorer lub dowolnej innej) plik o nazwie index.html znajdujący się w głównym folderze płyty. Dla wygody warto dać skrót do tego pliku na pulpicie. Dla jeszcze większej wygody można całą zawartość płyty skopiować na dysk twardy komputera (do dowolnego folderu) i otwierać atlas z tego folderu.
Optymalne ustawienia monitora / Display performance calibration
Aby maksymalnie wykorzystać informację zawartą w ilustracjach powinieneś właściwie ustawić monitor komputera dla oglądania grafiki. Na optymalnie ustawionym monitorze powinieneś widzieć róźnicę pomiędzy kwadratami X, Y, Z; przy czym blok Z powinien być tak czarny jak to możliwe. Dobry monitor pozwoli też jednocześnie widzieć różnicę pomiędzy kwadratami A, B i C.
Na współczesnych monitorach LCD i temu podobnych należy użyć takich ustawień monitora aby pasek stopni szarości był optymalnie widoczny wg kryteriów wyżej opisanych.
Na starych monitorach (z kineskopem) procedura ustawienia jest następująca:
- kontrast ustawić na maksimum,
- tak zmieniać ustawienie jaskrawości (jasności) aby kwadrat Z był możliwie czarny a przy tym rozróżnialny od kwadratu sąsiedniego
Idąc oczko dalej należało by ustawić optymalne (wierne) wyświetlanie kolorów. Zadanie to wykracza jednak poza trywialne czynności. Należy użyć odpowiedniego oprogramowania lub ustawień swojego systemu operacyjnego. Jeśli chcesz się tym zająć to szukaj w okolicach panelu sterowania, zaawansowanych ustawień monitora i karty graficznej. To o co chodzi znajdziesz zwykle w okolicy gamma correction monitora, white point ballance, ICC, profil monitora. Np. z Adobe Photoshop 5.0 był dystrybuowany prosty (lecz skuteczny) programik o nazwie Adobe Gamma do określenia i ustawienia "Pi razy drzwi" balansu bieli i gammy monitora; chodził na pewno pod Win98 i WinXP.
To make more advanced callibration you may calibrate color display using proper software or system resources. Search such elements as gamma correction, white point ballance, ICC, display profile.