Las mieszany, głównie jodłowo-bukowy, ze znaczną przewagą jodły. Pod jodłą.
podłoże (substrat):
na ziemi w grubej warstwie mchu
sposób wzrostu:
pojedynczo
notatki i uwagi:
Kapelusz owalny ok. 10 cm, mocno pofalowany. Powierzchnia łuseczkowata, spękana od prawie czarnej na środku do ciemnobrązowej przy krawędzi, w peknięciach jaśniejsza. Rurki nieregularne, do ok. 1,5mm średnicy i do 4mm długości, mocno zbiegające na trzon i tam wydłóżone, kremowe do beżowych. Trzon ok. 2cm średnicy u podstawy, raczej pełny, choć w tym przypadku pęknięty w środku. Powierzchnia trzonu pokryta ciemnobrązowymi kosmkami.
Miąższ zwarty, dość twardy, w trzonie włuknisty, koloru jasnobeżowego, lekko różowiejący po przekrojeniu, po wysuszeniu ciemnobrązowy. Smak początkowo łagodny, po chwili lekko gorzkawy i nieco cierpki. Zapach dość intensywny, przypominający zapach pleśni na serze brie.
2024.11.14 21:51 · Mateusz Górowski — dodano zgłoszenie: [dzien_zbioru:2024-10-06][oznaczenie:Boletopsis leucomelaena (Pers.) Fayod][id_taxonu:2000][lokalizacja:Jasienna][powiat:Nowosądecki][wojewodztwo:małopolskie][wsp_atpol8:EG051918][wsp_geograficzne:49.735013, 20.800062][siedlisko:Las mieszany, głównie jodłowo-bukowy, ze znaczną przewagą jodły. Pod jodłą.][podloze:na ziemi w grubej warstwie mchu][sposob_wzrostu:pojedynczo][eksykat:Tak, zostanie przesłany.]
2024.11.14 23:03 · Mateusz Górowski — zmiany w edycji:{uwagi:[]→[Kapelusz owalny ok. 10 cm, mocno pofalowany. Powierzchnia łuseczkowata, spękana od prawie czarnej na środku do ciemnobrązowej przy krawędzi, w peknięciach jaśniejsza. Rurki nieregularne, do ok. 1,5mm średnicy i do 4mm długości, mocno zbiegające na trzon i tam wydłóżone, kremowe do beżowych. Trzon ok. 2cm średnicy u podstawy, raczej pełny, choć w tym przypadku pęknięty w środku. Powierzchnia trzonu kosmkowata, ciemnobrązowa.
Miąższ zwarty, dość twardy, w trzonie włuknisty, koloru jasnobeżowego, lekko różowiejący po przekrojeniu, po wysuszeniu ciemnobrązowy. Smak początkowo łagodny, po chwili lekko gorzkawy i nieco cierpki. Zapach dość intensywny, przypominający zapach pleśni na serze brie.]}
2024.11.14 23:12 · Mateusz Górowski — zmiany w edycji:{uwagi:[Kapelusz owalny ok. 10 cm, mocno pofalowany. Powierzchnia łuseczkowata, spękana od prawie czarnej na środku do ciemnobrązowej przy krawędzi, w peknięciach jaśniejsza. Rurki nieregularne, do ok. 1,5mm średnicy i do 4mm długości, mocno zbiegające na trzon i tam wydłóżone, kremowe do beżowych. Trzon ok. 2cm średnicy u podstawy, raczej pełny, choć w tym przypadku pęknięty w środku. Powierzchnia trzonu kosmkowata, ciemnobrązowa.
Miąższ zwarty, dość twardy, w trzonie włuknisty, koloru jasnobeżowego, lekko różowiejący po przekrojeniu, po wysuszeniu ciemnobrązowy. Smak początkowo łagodny, po chwili lekko gorzkawy i nieco cierpki. Zapach dość intensywny, przypominający zapach pleśni na serze brie.]→[Kapelusz owalny ok. 10 cm, mocno pofalowany. Powierzchnia łuseczkowata, spękana od prawie czarnej na środku do ciemnobrązowej przy krawędzi, w peknięciach jaśniejsza. Rurki nieregularne, do ok. 1,5mm średnicy i do 4mm długości, mocno zbiegające na trzon i tam wydłóżone, kremowe do beżowych. Trzon ok. 2cm średnicy u podstawy, raczej pełny, choć w tym przypadku pęknięty w środku. Powierzchnia trzonu pokryta ciemnobrązowymi kosmkami.
Miąższ zwarty, dość twardy, w trzonie włuknisty, koloru jasnobeżowego, lekko różowiejący po przekrojeniu, po wysuszeniu ciemnobrązowy. Smak początkowo łagodny, po chwili lekko gorzkawy i nieco cierpki. Zapach dość intensywny, przypominający zapach pleśni na serze brie.]}
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji