duża wersja fotografii z doniesienia

fotografia z grzybobrania
© fotografia została załączona przez informatora o grzybobraniu; z pytaniem o jej wykorzystanie poza ramami systemu monitorowania występowania grzybów grzyby.pl należy kontaktować się bezpośrednio z autorem fotografii, a nie ze mną (kontaktu do autora zdjęcia zwykle nie posiadam)
Tradycyjnie starodrzew sosnowy, i tradycyjnie Król podgrzybek Brunatny ale również zebraliśmy dużą ilość maślaków zwyczajnych. Zbiór uzupełniły cztery kurki, kilkanaście kań i cztery (tylko) prawdziwe za to cudnej urody :)
W dniu dzisiejszym po przerwie odwiedziliśmy wraz z moją Lepszą Połową las w okolicach Wałcza. Po krótkiej naradzie postanowiliśmy udać się na nowo odkryte przeze mnie miejsce podczas ostatniego pobytu. Decyzja okazała się słuszna. Bo po drodze przecież prowadzącej przez las nie znaleźliśmy prawie żadnych grzybów. Natomiast na nowej miejscówce podgrzybki rosły w ilości hurtowej. Dodatkowo zebraliśmy dużą ilość maślaków zwyczajnych. Ciekawostką jest, że nie ma ich wewnątrz lasu. Rosną wyłącznie na duktach lub ich obrzeżach. W przekwitniętych już dawno wrzosach znaleźliśmy wspomniane prawdziwki. Dodatkową ciekawostką jest odkryty przez nas "kociołek" zawieszony pomiędzy sosnami z oznaczeniem nadleśnictwa. Nie mamy pojęcia co to takiego i do czego służy. Pułapka na szkodniki? Czy jeszcze coś innego? Co do prognoz. Sam nie wiem co sądzić. Pojawiają się młode owocniki i to zarówno prawdziwków jak i podgrzybków, nie mówiąc już o maślakach i kaniach. Po prostu poczekamy, zobaczymy. Jeszcze jedna moja uwaga. Bardzo uważajcie przy zbiorze kań w szczególności młodych jeszcze dobrze nie rozwiniętych. Podgrzane słońcem muchomory zielonawe są bardzo do nich podobne, nawet mają charakterystyczne dla kań zadry na kapeluszach. A tutaj już żartów nie ma.