Objaśnienie mapy prognostycznej wysypu grzybów

mapa potencjału wysypu jest dostępna w pełnej wersji grzyby.pl, tj. po zalogowaniu
mapa jest liczona i pokazywana w okresie od maja/czerwca do października/listopada lub silnych przymrozków kończących sezon
Praktyka pierwszego roku stosowania prognozy (koniec lipca-październik 2014) pokazała, że w okresie letnim i początku jesieni celność wskazań modelu jest bardzo wysoka. Trudniej było to ocenić w październiku, bo mieliśmy słaby i mało wyrazisty finał jesiennego sezonu. Z czasem jakość prognozy będzie się poprawiać bo model matematyczny stojący za tą mapą jest dostrajany przy dopływie nowych obserwacji.
Mapa obrazuje szanse wystąpienia wysypu grzybów na terenie Polski. Dobrym wyjaśnieniem jest porównanie jej z mapą aktualnej sytuacji grzybowej opartej na doniesieniach grzybiarzy.

Mapa aktualnej sytuacji grzybowej pokazuje rzeczywisty stan sezonu grzybowego, bo oparty na doniesieniach z konkretnych grzybobrań. Daje ona świetną podstawę do planowania wypraw na grzyby. Należy mieć jednak na uwadze, że pokazuje ona sytuację nieco z przeszłości - opiera się na doniesieniach z odbytych w ostatnich dniach grzybobrań. Świetnie! ale w wielu rejonach kraju ilość doniesień może być niewielka lub brak ich całkowicie. Ponieważ z pustego i Salomon nie naleje - przy braku doniesień trudno wnioskować o wysypie, bo albo pusto w lesie i dlatego brak doniesień, albo i coś jest ale brak doniesień. Problem małej ilości danych o zbiorach dotyczy głównie rejonów odleglejszych od dużych aglomeracji miejskich.

Nowa prognostyczna mapa potencjału wysypu jest znakomitym uzupełnieniem mapy powstającej z doniesień.

Poniżej przykładowa mapa (nieaktualna).

Aktualna znajduje się na stronie głównej raportu.

Po pierwsze pokazuje ona szansę na wysyp na terenie całego kraju. Także tam gdzie zupełnie brak doniesień.

Po drugie jest liczona dla teraz i zwrócona ku przyszłość. Jest więc rzeczywistą prognozą tego jak może być już dziś i w najbliższych dniach. Rzecz nieoceniona przy planowaniu wyprawy do lasu.

Po trzecie prognoza ma stosunkowo dużą rozdzielczością. Równie dokładne jest pokrycie całego kraju, także tam gdzie liczba doniesień grzybiarzy jest znikoma. Dzięki temu jako jedyna precyzyjnie obrazuje te rejony kraju gdzie może być dość lokalny wysyp. Jest to szczególnie ważne w okresie lata, gdzie z natury rzeczy wysypy mają ograniczony czasowo i przestrzennie obszar.

Tam gdzie jest to możliwe należy konfrontować prognozę z rzeczywistymi obserwacjami grzybiarzy. Ocenę ułatwia naniesienie na mapę symboli z wynikami donieś z kilku ostatnich dni.

Jak każda prognoza, i ta może sprawdzić się lub nie. To co jest pokazane na mapie to stopień prawdopodobieństwa wysypu informujący o tym jak doskonale są spełnione warunki dla masowego pojawienia się grzybów. W terenie może jednak zabraknąć pewnych subtelnych czynników wyzwalających ten wysyp. To jak z przewidywaniem burzy - może ona wzbierać, "wisieć w powietrzu" ale brakuje jakiegoś drobiazgu i niemal gotowa do wybuchu, jakoś "rozchodzi się po kościach".

obecnie nie jesteś zalogowany(a) — oglądasz okrojoną, przeglądową wersję atlasu — zaloguj się (pola w prawym górnym rogu każdej strony)
lub załóż konto dostępu o ile go jeszcze nie posiadasz

Copyright © 1997-2017 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
przeglądowa (zwykła) wersja atlasu 17.07.03 · ta strona była ostatnio zmieniana/last modified 10.05.2017 · powstała/was created 30.07.2015

Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="http://www.grzyby.pl.pl/potencjal_wysypu.htm"> Objaśnienie mapy prognostycznej wysypu grzybów - Atlas grzybów Polski grzyby.pl</a>