Sezon grzybobrań 2010

Serdecznie dziękuję za aktywny udział, za wszystkie złożone doniesienia. To dzięki Wam możemy bardziej obiektywnie wspomnieć jak było. Dziękuję.

Na tej stronie znajdziesz mapy uśrednione, interpolowane z poszczególnych doniesień w danym przedziale czasu. Mapy z indywidualnymi doniesieniami, jak i same szczegółowe doniesienia, znajdziesz na stronach szczegółowych raportów - po kliknięciu na mapki pokazane na tej stronie.


Rok 2010 był wreszcie bardzo (a nawet super) dobrym sezonem na całym niżu Polski. Co prawda przez całe lato działo się niewiele, za to z początkiem września ...


Jesienny sezon trwał stosunkowo krótko i był dość wcześnie (choć to najbardziej spodziewany przez niecierpliwych grzybiarzy czas). Rozpoczął się w drugim tygodniu września) i był na tyle intensywny, że większości wystarczyło jedno grzybobranie. Bardziej zapaleni, na kolejnych grzybobraniach, chodzili wybrzydzając którego podgrzybka podnieść a którego ominąć (prawdziwki co by nie było to jednak zbierało się wszystkie). I znowu niespotykanie wcześnie — z początkiem października było w zasadzie „po ptokach”.

Mniej lub bardziej uprzywilejowane w ubiegłych latach południe — pogórze i góry miało ten sezon przeciętny a w wielu miejscach wręcz słaby. W tym roku aby dobrze trafić w czas i miejsce, szczególnie pomocny był nasz system monitoringu sezonu grzybowego.

Gdy będziecie oglądać to zestawienie, pomyślcie, jak przejrzyście, dzięki Waszym informacją, będzie prezentowany następny sezon w roku 2011.

Przegląd sezonu tygodniami


1 stycznia - 2 maja pt - nd

3 maja - 30 maja pn - nd

31 maja - 27 czerwca pn - nd

28 czerwca - 11 lipca pn - nd

12 lipca - 25 lipca pn - nd

26 lipca - 8 sierpnia pn - nd

9 sierpnia - 15 sierpnia pn - nd

16 sierpnia - 22 sierpnia pn - nd

23 sierpnia - 29 sierpnia pn - nd
Cały mega wysyp rozegrał się praktycznie w drugiej dekadzie września, na Niżu Polski. Niezwyczajnie wcześnie jak na przykłady z ubiegłych lat. Zwykle jest wtedy jeszcze zbyt sucho (opady nie równoważą parowania). W tym roku zaważyła najpewniej długa zima, potem długa bardzo deszczowa wiosna i początek lata. Upalnie i bezdeszczowo było w pierwszej połowie lipca. Potem znowu mniejsze i większe opady przez cały sierpień i wrzesień — i to ich efekt.

Że rok był przekropny to dobrze mogłem ocenić po stanie placyku na osiedlu gdzie mieszkam — regułą jest, że latem roślinność na nim jest spalona słońcem. W tym roku był zielony jak nigdy i przeważnie na tyle błotnisty i kałużasty, że trudno było przez niego przejść (to mój skrót do sklepów).


30 sierpnia - 5 września pn - nd

6 września - 12 września pn - nd

13 września - 21 września pn - wt
Na dobrą sprawę było co zbierać i w ostatniej dekadzie września — ale ile można? (przyjemny problem tego sezonu). Znużenie nadmiarem było też przyczyną stosunkowo małej liczby doniesień po szczytowych pierwszych dwóch tygodniach sezonu.

Początek października przyniósł niską temperaturę a nawet tu i ówdzie przymrozki. W zasadzie było już po sezonie.


20 września - 26 września pn - nd

27 września - 5 października pn - wt

4 października - 10 października pn - nd

11 października - 17 października pn - nd

18 października - 7 listopada pn - nd

8 listopada - 31 grudnia pn - pt
Copyright © 2011 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
wersja publikacji 15.02.2017.www · ostatnio zmieniana/last modified 05.01.2011 · została utworzona/was created 05.01.2011
Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="http://www.grzyby.pl/grzyby-2010.htm">Sezon grzybobrań 2010 - Grzyby Polski, Fungi of Poland grzyby.pl</a>