duża wersja fotografii z doniesienia

fotografia z grzybobrania
© fotografia została załączona przez informatora o grzybobraniu; z pytaniem o jej wykorzystanie poza ramami systemu monitorowania występowania grzybów grzyby.pl należy kontaktować się bezpośrednio z autorem fotografii, a nie ze mną (kontaktu do autora zdjęcia zwykle nie posiadam)
Wyjazd głównie z myślą o pieprzniku jadalnym. W tej części Borów Dolnośląskich lasy zaczynają się budzić. O ile 3 tygodnie nie było nic tak teraz pokazują się pierwsze grzyby. Co ważne nie tylko w partiach liściastych, ale przede wszystkim w starym borze sosnowym.
Po 20 kilometrach marszu zebrałem około kilograma kurek. Występują już we wszystkich rodzajach stanowisk - pod dębami, w młodnikach z domieszką brzozy i w starym borze sosnowym. Ewidentnie kluczem nie jest skład gatunkowy czy wiek lasu, ale korzystny układ terenu. Tam gdzie mech był grubszy a teren obniżony, tam były kurki. Dodatkowo pojawiły się gołąbki, które na tych terenach wyskakują raczej w sierpniu. Zatem miesiąc wcześniej-jak wszystko w tym roku. Wniosek generalnie jest taki, że las jest gotowy do letniego wysypu pieprznika, koźlarza pomarańczowożółtego a może i pierwszych borowików szlachetnych i sosnowych. Brakuje deszczu. Prognozy na najbliższe 120 h dla tego obszaru dają nadzieję na cały cykl opadów (środa, piątek/sobota i niedziela). Jeśli się pojawią a następnie nie nadejdzie tydzień suchych upałów to koło 20 lipc w bory będzie można jechać na kurki a może i coś więcej. Pozdrawiam wszystkich, Łukasz.