duża wersja fotografii z doniesienia

fotografia z grzybobrania
© fotografia została załączona przez informatora o grzybobraniu; z pytaniem o jej wykorzystanie poza ramami systemu monitorowania występowania grzybów grzyby.pl należy kontaktować się bezpośrednio z autorem fotografii, a nie ze mną (kontaktu do autora zdjęcia zwykle nie posiadam)
Bagna jeszcze podmokłe - reszta lasu sucha jak pieprz - piestrzenica kasztanowata, maślanka wiązkowa, czernidłak błyszczący.
Witajcie. Po krótkim ale suchym i gorącym tygodniu kolejny upragniony majowy weekend. Z powodu temperatur i suszy królestwo grzybów czeka w uśpieniu. Co prawda z nowości pojawiły się maślanki i czernidłaki, aczkolwiek te drugie od razu zamieniają się w suszki. Ale za to królestwo flory nad bagnami oszalało. Dotychczasowa biel ze ściółki przeniosła się na średnie piętro i oszałamia słodkim zapachem czeremchy. A na ściółce zaczyna dominować fiolet dąbrówki i żółć jasnoty a na samym skraju bagien czaruje turzyca. Na jałowych dotychczas sośninach również zazieleniły się borówki czarne i obsypały różowym kwieciem. A i najwyższe piętro zaczyna powoli budzić się do życia, brzozy i grabki już prawie zielone jeszcze tylko dęby powoli i nieśmiało rozwijają listki. A jak już rozwiną i dęby to zgodnie ze starą grzybiarską zasadą powinno zacząć sypać grzybem;-) I tego się trzymam i paczę na dęby. Pozdrawiam.