© fotografia została załączona przez informatora o grzybobraniu; z pytaniem o jej wykorzystanie poza ramami systemu monitorowania występowania grzybów grzyby.pl należy kontaktować się bezpośrednio z autorem fotografii a nie ze mną (kontaktu do autora zdjęcia zwykle nie posiadam)
My już po zimowych feriach ;) – tazok raportuje z Brennej . Podgrzybki aksamitne , zimnolubni spóźnialscy . Od dawna zbieramy go , i podobnie jak inni smakosze uważamy za wyjątkowo smacznego . Upodobał sobie tereny górskie, beskidzkie buczyny z mchami w poszyciu - i właśnie tam go dzisiaj spotkaliśmy . Nazbierać pełny koszyk niedużych „octowych” aksamitnych ślicznotek na kanarkowych nóżkach , w klasie „Premium” i do tego w 100% zdrowych nie stanowi żadnego problemu .
Od ponad tygodnia na zmianę leje , sypie , mrozi i roztapia . Do dzisiaj powyżej 1000-1100m ciągle panuje zima . Aksamitki zwiastują niestety końcówkę sezonu w beskidzkich lasach . Końcówkę na "rurkowe" żeby być dokładny , ale znając ich twardy charakter jeszcze pewnie nie raz nacieszymy się chłodnym panem spóźnialskim grzybowego świata . Wróciliśmy ucieszeni urodą innych grzybów , jesiennymi kolorami , ciszą w lesie , zapachem wilgotnej jesieni i rześkim chłodem . Pozdrowienia Tazok&Sznupok&Rubik