© fotografia została załączona przez informatora o grzybobraniu; z pytaniem o jej wykorzystanie poza ramami systemu monitorowania występowania grzybów grzyby.pl należy kontaktować się bezpośrednio z autorem fotografii a nie ze mną (kontaktu do autora zdjęcia zwykle nie posiadam)
Jest drugi dzień świąt. Byłem w lesie, żeby spalić kilka kalorii po wigilii. Szukałem boczniaka, a znalazłem kolczak obłączastego podobnego do kurki. Nie wiedziałem, że mogę go znaleźć pod koniec grudnia i że jest tak zdrowy jak smaczny z jajecznicą:) Pozdrawiam Wszystkich grzybiarzy:)
Kolczak obłączasty Obietnica: zdrowe serce Znany też jako: Hydnum repandum. Działanie: Odkrycie zdrowotnych właściwości tych grzybów zawdzięczamy polskim naukowcom z Krakowa. „Zbadali oni, że kolczaki zawierają dużo indoli – związków chemicznych działających ochronnie na układ krążenia” - mówi dr Wrzosek. Ich pochodnymi w naszych organizmach jest tryptofan, niezbędny do produkcji serotoniny, która ma cały szereg zdrowotnych właściwości. Wypróbuj je: Żeby je zebrać, musisz pofatygować się do lasu. Kolczaki rosną od lipca do października, najczęściej pod świerkami i bukami. Wyglądają trochę jak duże kurki, ale mają pod kapeluszem małe kolce. Stare egzemplarze są gorzkawe, ale ich smak poprawisz, usuwając usuwając spod kapelusza warstwę kolców. Możesz je smażyć albo dodawać do sosów. Nadają się też do marynowania.