duża wersja fotografii z doniesienia

fotografia z grzybobrania
© fotografia została załączona przez informatora o grzybobraniu; z pytaniem o jej wykorzystanie poza ramami systemu monitorowania występowania grzybów grzyby.pl należy kontaktować się bezpośrednio z autorem fotografii, a nie ze mną (kontaktu do autora zdjęcia zwykle nie posiadam)
Grzybobranie w lasach dębowo bukowych i świerkowych. Temperatura 21°, lekki wiaterek i słońce - las jeszcze mokry po porannym deszczu. Najpierw pojawiły się borowiki usiatkowane i ceglastopore. Usiatki, w przeciwieństwie do ceglasi zaczerwione w ok. 60%. Dominującymi gatunkami były muchomory czerwieniejące i wszelkiej maści gołąbki, można było wybierać tylko te najładniejsze okazy. Do koszyczka i albumu zdjęć trafiły dzisiaj: borowiki usiatkowane - 21, ceglastopore - 28, ponad 20 muchomorów czerwieniejących, jeden borowik sosnowy.
Oprócz tego sporo kurek bladych i zwykłych, mleczaje smaczne, maślaczki pieprzowe, mleczaje biel, czarcie jaja i bruzdniczki. W pełnej krasie pojawiły się też różnorodne niejadalne: pięknorogi największe, goryczaki purpurowo zarodnikowe i żółciowe, gołąbki śmierdzące, okratki australijskie. Po wyjściu z lasu trafiłam na łąkę porośniętą całymi łanami macierzanki, w której uwijały się setki owadów. Wszędzie roznosił się zapach tego polskiego tymianku. Ech...