duża wersja fotografii z doniesienia

fotografia z grzybobrania
© fotografia została załączona przez informatora o grzybobraniu; z pytaniem o jej wykorzystanie poza ramami systemu monitorowania występowania grzybów grzyby.pl należy kontaktować się bezpośrednio z autorem fotografii, a nie ze mną (kontaktu do autora zdjęcia zwykle nie posiadam)
Dzisiaj "nic ciekawego", bo tylko kontrola stanowisk smardzowatych, które już wcześniej odkryłem. Wyniki kontroli: z 9 smardzówek czeskich z soboty znalezione 9 (najurodziwsza na zdjęciu), z 13 smardzów półwolnych z soboty znalezione 3, z 4 naparstniczek stożkowatych z poniedziałku znalezione 2. Wynik tak słaby dlatego, że warunki oświetleniowe marne, a poza tym nie kręciłem się za dużo, żeby nie zadeptać.
Smardzówki czeskie rosną w tempie wprost szalonym - przez 6 dni naprawdę sporo urosły i niektóre są już w fazie zejściowej. Nowe nie rosną. Za to smardze półwolne nie są "pół", ale całkiem wolne - przynajmniej jeśli chodzi o tempo wzrostu. Naparstniczki stożkowate też przez 4 dni prawie nie podrosły, co mnie zaskoczyło, bo myślałem, że ten gatunek jest "szybszy", jak smardzówki. Wszystkie 3 stanowiska są na obszarze ok. 300m x 50m, za to w większości pokrytym głogowymi chaszczami, więc przemieszczanie się wymaga trochę czasu (i poświęcenia:). Jutro poszukiwania na nowych miejscówkach. Pozdrawiam.