duża wersja fotografii z doniesienia

fotografia z grzybobrania
© fotografia została załączona przez informatora o grzybobraniu; z pytaniem o jej wykorzystanie poza ramami systemu monitorowania występowania grzybów grzyby.pl należy kontaktować się bezpośrednio z autorem fotografii, a nie ze mną (kontaktu do autora zdjęcia zwykle nie posiadam)
Nowa, nieznana miejscówka wybrana na po analizie map BDL - podmokły las bukowo-olszowy, z czarnym bzem w podszycie. Wybór taki oczywiście ze względu na ten czarny bez i prawdopodobne uszaki. Na miejscu okazało się, że bzu nie ma tak wiele, a te krzewy, które są, w większości za młode, żeby wyrosły uszaki. Sytuację uratował jeden pień (czy gałąź) leżący na ziemi, gdzie znalazłem całkiem obfite stanowisko. Jako bonus całkiem sporo czarek - pojedynczo i w kępkach po kilka. Większe zebrałem. Łącznie wyszło ok. 25 czarek i ponad 20 uszaków - wszystko dzielę przez 4 do statystyk.
Potwierdziło się moje przypuszczenie, że czarki (prawdopodobnie austriackie) rosną na gałązkach nie tylko wierzby (o czym już wiedziałem z doświadczenia), ale też olszy czarnej. Po samych gałęziach w żaden sposób bym ich nie rozpoznał - w większości były mocno zbutwiałe albo porośnięte mchem - ale niektóre czarki rosły w miejscach, gdzie wokół były same olsze (no i czarny bez, ale jego nie podejrzewam jako substrat dla czarek).