Doniesienia z ostatnich 5 dni w promieniu 60km od pierwszego na liście

niedziela 25.LIP
hook2k
doniesień: 6
(15/h) Las Czerwony Dół, mieszany. Grzyby jedynie wśród iglaków (jodła/świerk), zdecydowana przewaga ceglastych w różnych rozmiarach. Przeważnie małe. Kilka koźlarzy (mocno zjedzone), 2 borowiki szlachetne. W lesie dość sucho.
Byliśmy dość późno i widać że było dużo więcej ale wyzbierane rankiem.

... szerzej o tym grzybobraniu ... kleszczy nie było widać, komarów trochę, za to strzyżaków cała masa. Polecam kapelusz pszczelarza z siatką, bo włażą nawet do oczu.
poniedziałek 20.WRZ
Fakir
doniesień: 21 / 1🏆
(25/h) 25 sztuk mleczaj rydz
W weekend widać, że był nalot dywanowy grzybiarzy. W godzinę napotkałem dosłownie jednego borowika i podgrzybka.
Rydzy nikt nie zbiera, tak jak i kolczaków.
sobota 18.WRZ
Fakir
doniesień: 20 / 1🏆
(60/h) Rydze
... szerzej o tym grzybobraniu ... 120 mleczaj rydz zebrane w dwugodzinnym spacerze. Kilkanaście kurek, dwa borowiki, dwa kożlarze pomarańczowe.
dzisiaj
Młodszy szyszkownik
doniesień: 11 / 2🏆
(10/h) Coś tam rośnie, ale pojedynczo i młodych osobników jak na lekarstwo. 1 prawdziwek pod dębem, 3 koźlarze pomarańczowe i 2 babki w brzózkach, kilkanaście podgrzybków brunatnych pod sosnami, 2 rydze i 3 kanie pod iglakami. Parę grupek maślaków sitarzy po drodze, ale wygląd jakoś zniechęcał do zebrania.
dzisiaj
felx
doniesień: 12 / 3🏆
(30/h) Na pieńkach i bezpośrednio na poszyciu młode, piękne opieńki. W dwie osoby przez około dwie godziny uzyskaliśmy efekt w postaci dwóch koszyków wypełnionych średnimi główkami (z fragmentami nóżek) rydzów jest pod dostatkiem ale zostawiamy już dla innych. Znalazłem też jednego prawdziwka średniej wielkości który pomimo tego że się pochylił okazał się całkiem zdrowy. W lesie dosyć mokro ale przyjemnie spacerować w ten jeden z pierwszych jesiennych dni - miejmy nadzieję że kolejne wrześniowe dni a może i październikowe przyniosą ponowny wysyp prawdziwków.
sobota 18.WRZ
felx
doniesień: 11 / 3🏆
(5/h) wtorek i środa dały całkiem ciekawy zbiór głównie prawdziwków chociaż w lesie panowała już susza. Wczorajsze ulewy skutkują zanikiem prawdziwków, kilka przerośniętych i zupełny brak młodzieży. Rydze są dostępne, bardzo ładne i zdrowe, wygląda na to że mija apogeum wysypu, ale napotkany grzybiarz sympatyczny pan Tadeusz z Wysowej (restauracja Nad Potokiem serwuje potrawy z rydzami) pochwalił się pełnym dużym koszem pięknych rydzyków. Myśmy znaleźli takie cudo z którym nie wiemy co dalej począć - może ktoś doradzi co zrobić z tym znaleziskiem które pokazuję na zdjęciu.

 • dodaj doniesienie +dopisek (po zalogowaniu)
  • potoksc #31 · Piestrak, jadalny. Może warto spróbować? 18.9 17:59
  • felx #11 · w przekroju marmurek 18.9 18:35
  • Nuka #9 · Bardzo ciekawe i śliczne znalezisko 👋Tez kiedyś jeździłam na rydze do Wysowej i miałam okazje być w tej restauracji .
   Teraz mam miejscówki u siebie ale zawsze jade na święto rydza oby w tym roku było już bez obostrzeń ☺️Pozdrawiam serdecznie🦔 18.9 19:54
przedwczoraj
Fakir
doniesień: 22 / 1🏆
(30/h) 90 kurek podczas godzinnego spaceru, kilka podgrzybków, młode rydze zostały w lesie. Zawsze coś się znajdzie, nawet gumiaki leśniczego 😅😄😅

 • dodaj doniesienie +dopisek (po zalogowaniu)
  • Gucio #129 · Gratuluje i grzybów i gumiaków.Na pewno się jeszcze przydadzą bo zapowiadają deszczowy październik,listopad,styczeń na spacery po lesie. 21.9 21:24
  • Grzybowy Kapelusz #129 · : D: D: D: D: D: D 21.9 21:34
  • Chytra Merry #198 · Hum co powiedzieć znalezisko jesienne super. Może się już wysuszyły, to się przydadzą. Gratuluję. 21.9 23:12
niedziela 19.WRZ
nulkah
doniesień: 13 / 2🏆
(20/h) Godzinne buszowanie podczas gęstej mżawki po mokrych krzakach i brzegach strumieni zaowocowało zebraniem 40 rydzów. Dla naszej dwójki, na stałe mieszkającej na nizinach, to prawdziwy skarb. Jednak napotkana pani z sanatorium, dowiedziawszy się, że to nie prawdziwki niesiemy, skomentowała lekceważąco "A, rydze..."
sobota 18.WRZ
nulkah
doniesień: 12 / 2🏆
(35/h) Po solidnych ulewach - wychodzą! Tam, gdzie ich nie miało być, zebraliśmy prawie wyłącznie rydze. W lesie zostały stare, robaczywe i sflaczałe prawdziwki. Ciekawe, jak wypadnie tegoroczny Festiwal Rydza w Wysowej w pierwszych dniach października.

 • dodaj doniesienie +dopisek (po zalogowaniu)
  • Tomek #17 · To super bo u mnie wychodzą ale z lasu stada krzyczących dzikusów, starych i młodych. 18.9 19:41
  • Nuka #9 · A w jaki dniach organizują święto rydza co roku pędzę z Podkarpacia fajna impreza 👋i czy będą te stoiska z przeróżnościami ?napisz proszę jak coś wiesz ☺️Pozdrawiam , teraz na rydze już nie jeżdżę bo znalazłam u siebie miejscówki ale jak jestem w Wysowej to jade tez po miód do Kamiennej miłe tam bardzo panie są i miód super ☺️ 19.9 07:33
  • Romcajsrozbójnik #21 · 2-3 października święto rydza w tym roku ma sie odbyć. Ja też bywam tam na każdej edycji 19.9 08:54
poniedziałek 20.WRZ
nulkah
doniesień: 14 / 2🏆
(75/h) Wyłącznie rydze. Wychodzą powoli małe grzybki. Jest bardzo mokro, dlatego łatwo ugrzęznąć w błotnistym podłożu lub wylądować w jednym z niezliczonych i sprytnie ukrywających się strumyczków spływających ze zbocza. Jeśli trochę się ociepli, powinny być niezłe zbiory.