Atlas grzybiarza. Grzyby rzadko zbierane

W tej grupie znajduje się bardzo wiele gatunków grzybów, nieraz bardzo dobrych w smaku, czasem nie wartych zachodu. Ich wspólną cechą jest to, że są zbierane przez niewiele osób. Dlatego nie polecam ich szerokiej publiczności, ale jeśli ktoś chce spróbować ... oto moja opinia.

On this page you find many fungi species. Sometimes tasty, sometimes worthless. The common is that they are rarely collected. So I do not recommend them for everybody, but if somebody like to try ... please read my opinion:

Lepista nuda
Gąsówka naga (Lepista nuda). Chyba jednak w tej sekcji, bo nikt tego w Polsce nie zbiera. Mój faworyt z dwóch powodów - dość często występuje i ma przyjemny owocowy aromat. Dodatkowy walor to stalowoniebieska barwa jaką przybiera w marynacie - do straszenia gości na imprezach.

Probably only few people in Poland collect this specie. It is one of my favourite - is quite common and got pleasant fruity aroma. You can even frighten your guests with steel-blue colour of this mushrooms as pickle.

Craterellus cornucopioides
Lejkowiec dęty (Craterellus cornucopioides). Nieczęsty, ale gdy się już znajdzie to w dużej ilości. Zwykle w wiązkach po kilka owocników, na dużej przestrzeni. Jego walorem kulinarnym jest przyjemny, nieco sładkawy aromat. Jako przyprawa do sosów.

Not common, but when found grows in large quantity, few clustered together. Its virtue is pleasant, sweetish aroma. Could be used as spice to souse.

Flammulina velutipes
Zimówka aksamitnotrzonowa (Flammulina velutipes). Smaczna. Owocniki drobne, ale wyrastają masowo. Poza tym, mało kto zimą zbiera a tu taka atrakcja.

Tasty. Rarely collected and grows in winter part of the year.

Poniżej grupa grzybów jadalnych co do których waham się z opinią czy warto je zbierać lub jestem przekonany, że nie warto


Below are more or less controversial species. I am not sure if worth collecting or I am sure that they are not worth to be collected.

Tricholomopsis rutilans
Rycerzyk czerwonozłoty (Tricholomopsis rutilans). Grzyb po prostu piękny i miejscami jest zbierany w Polsce. Atlasy zniechęcają do jego jedzenia strasząc ciężkostrawnością i zalecając jako dodatek w mieszance z innymi grzybam.

Beautifully looking specie. It is collected in some parts of Poland. Most authors depreciate this specie as hard to digest and they say it should be used as mixed with other mushrooms.

Gyroporus castaneus
Piaskowiec kasztanowaty (Gyroporus castaneus). Ten i inne nieczęste gatunki grzybów rurkowych jak borowiczak dęty (Boletinus cavipes) nie powinny być właśnie z racji rzadkości zbierane.

This and other not common mushrooms with pores because of its rarity should not be collected for table.

Marasmius oreades
Twardzioszek jadalny (Marasmius oreades). Bardzo pospolity grzyb terenów trawiastych. Drobny lecz smaczny.

Very common on grassy areas, on pastures etc. It is small but tasty.

Kuehneromyces mutabilis
Łuszczak zmienny (Kuehneromyces mutabilis). Częsty i wygląda zachęcająco, ale nie zdecydowałem się na spróbowanie. To z obawy (teraz irracjonalnej - bo odróżniam - ale realnej) pomylenia ze śmiertelnie trującymi hełmówkami z kręgu hełmówki obrzeżonej (Galerina marginata). Podobno smaczny.

Common and looks interesting but I do not decide to try. Probably becouse fear of mistaken with deadly poisonous species around Galerina marginata. Now I can distinguish them; the fear is irrational but real.

Coprinus comatus
Czernidłak kołpakowaty (Coprinus comatus). Często wyrastają w dużej ilości i czasami są dość masywne, ale bez wyróżniającego się smaku i zapachu. Chwalone za delikatność miąższu.

Often grows in large quantities and could be massive. They got no distinguish taste or aroma. People praise delicate flesh.

Laccaria amethystea
Laccaria laccata
Lakówka ametystowa (Laccaria amethystea) Masowo w buczynach, ma ładna barwę, ale traci ją w gotowaniu, poza tym drobna i łykowata. Tak samo lakówka pospolita (Laccaria laccata).

The violet one often grows in large quantity in beech forests. They are small and tough so nothing special.

Lycoperdon perlatum
Purchawka chropowata (Lycoperdon perlatum). Bardzo pospolita. Ma bardzo silny grzybowy aromat, zbyt silny, nadaje się raczej jako przyprawa.

Very common puffball. Got strong mushroom aroma, probably too strong, so could be used as spice.

Amanita rubescens
Muchomor czerwieniejący (Amanita rubescens). Bardzo pospolity i podobno smaczny. W Polsce praktycznie nie zbierany.

Very common edible Amanita. In Poland there is no tradition to collect it for table.

Amanita fulva
Muchomor mglejarka. Muchomor rdzawobrązowy. Panienka, czubki (Amanita fulva). Ten bardzo pospolity muchomor dla odmiany jest tu i ówdzie w Polsce zbierany. Np. w Polsce centralnej.

Other common edible Amanita. This specie is in some parts of Poland traditionaly collected for table.

literatura · references
Copyright © 2000-2017 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
wersja publikacji 15.02.2017.www · ostatnio zmieniana/last modified 28.08.2011 · została utworzona/was created 02.08.2000
Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="http://www.grzyby.pl/rzadko-zbierane-grzyby-jadalne.htm">Atlas grzybiarza. Grzyby rzadko zbierane - Grzyby Polski, Fungi of Poland grzyby.pl</a>