niebezpieczne trujące

Amanita phalloides
muchomor zielonawy (Amanita phalloides)
Liczba gatunków grzybów silnie trujących, takich które zdarza się nieostrożnym grzybiarzom zebrać i zjeść, bo są duże i mniej lub bardziej podobne do zbieranych jadalnych, nie jest wielka.

space

Ze statystyk wynika, że niemal wszystkie bardzo ciężkie i śmiertelne zatrucia są spowodowane przez jeden gatunek — muchomora zielonawego (Amanita phalloides) (nazywanego też muchomorem sromotnikowym), zdecydowana większość pozostałych silnych zatruć jest dziełem krowiaka podwiniętego (Paxillus involutus) (nazywanego potocznie olszówką).

space

muchomor zielonawy, sromotnikowy

Amanita phalloides
muchomor zielonawy (Amanita phalloides)
Amanita phalloides
muchomor zielonawy (Amanita phalloides)
kategorie jadalności
Muchomor zielonawy (Amanita phalloides) jest przyczyną niemal wszystkich śmiertelnych i ciężkich zatruć grzybami — dlatego jego wyglądu i cech charakterystycznych każdy grzybiarz musi nauczyć się „na pamięć”.

space

Zwyczajowa nazwa „sromotnik” jest wyjątkowo myląca (bo nawiązuje do nieszkodliwego, o zupełnie innym wyglądzie sromotnika smrodliwego (Phallus impudicus)) — lepiej śmiertelnie trującego muchomora nazywać nie budzącym wątpliwości określeniem muchomor zielonawy.

space

krowiak albo olszówka

Paxillus involutus
krowiak podwinięty (Paxillus involutus)
kategorie jadalności
Trujący krowiak podwinięty (Paxillus involutus), „olszówka”, do lat siedemdziesiątych XX w. był dość powszechnie zbierany przez grzybiarzy. Występuje masowo, także w suchszych okresach lata. Często jednak wywołuje zatrucia, lżejsze lub ciężkie, w skrajnych przypadkach śmiertelne. Dlatego niewątpliwie musi być traktowany jako grzyb niebezpiecznie trujący.

białe muchomory

Amanita virosa
muchomor jadowity (Amanita virosa)
to nie pieczarka lecz śmiertelnie trujący muchomor
kategorie jadalności
Amanita phalloides var. alba
muchomor zielonawy odmiana biała (Amanita phalloides var. alba)
to nie pieczarka lecz śmiertelnie trujący muchomor
W Polsce występują dwa śmiertelnie trujące białe gatunki muchomorów. Stosunkowo częsty jest muchomor jadowity (Amanita virosa). Rzadko spotyka się formę albinotyczną białej odmiany muchomora zielonawego (Amanita phalloides var. alba).

space

trujaki na drewnie

Hypholoma fasciculare
łysiczka trująca (Hypholoma fasciculare)
wywołuje silne zatrucia, ma na szczęście charakterystyczny silny gorzki smak
Galerina marginata
hełmówka jadowita (Galerina marginata)
śmiertelnie trująca
kategorie jadalności
W Polsce nie ma silnie trujących dużych nadrzewnych grzybów, o pokroju i masywności takiej jak u powszechnie zbieranej opieńki miodowej (Armillaria mellea sensu lato).

space

Trująca jest też pospolita łysiczkę trującą (Hypholoma fasciculare)

białe lejkówki

Clitocybe phyllophila
kategorie jadalności
Lejkówki liściowej (Clitocybe phyllophila) i pokrewne jej, podobne gatunki drobnych lejkówek, wywołuje bardzo silne zatrucia muskaryną. Stanowią zagrożenie dla zbierających drobne grzyby jadalne, zwłaszcza te rosnące w trawie jak np. twardzioszek przydrożny (Marasmius oreades).

wczesne grzyby

Inocybe erubescens
strzępiak ceglasty (Inocybe erubescens)
zatrucie może być fatalne
Gyromitra esculenta
piestrzenica kasztanowata (Gyromitra esculenta)
w pewnych warunkach może być śmiertelnie trująca
kategorie jadalności
Strzępiak ceglasty (Inocybe erubescens) to silnie trujący duży grzyb, podobny do wiosennej jadalnej gęśnicy wiosennej (Calocybe gambosa) i jadalnych dzwonkówek (Entoloma). Zbieranie wiosennych jadalnych grzybów blaszkowych to sport wyłącznie dla świadomych grzybiarzy.

space

Od starożytności piestrzenice były jadane, na co wskazuje choćby łaciński epitet gatunkowy. Tymczasem nie jest to bezpieczny grzyb — surowa piestrzenica kasztanowata oraz opary podczas jej przetwarzania są śmiertelnie trujące, nie mniej niż muchomor zielonawy. Dopiero w procesie suszenia lub gotowania toksyna ulatnia się. Mimo wszystko nie należy jej zbierać i zjadać, gdyż jest zbyt nieobliczalna.

kontrowersyjne zielonki

Tricholoma equestre
gąska zielonka (Tricholoma equestre)
kategorie jadalności
Gąska zielonka (Tricholoma equestre) jest ciekawym przykładem grzyba, który choć powszechnie zbierany, to jednak w pewnych warunkach może doprowadzić do ciężkiego zatrucia, a notowano nawet pojedyncze przypadki zgonu.

space

Copyright © 2011 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
wersja publikacji 15.02.2017.www · ostatnio zmieniana/last modified 27.08.2011 · została utworzona/was created 27.08.2011
Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="http://www.grzyby.pl/grzyby-bardzo-trujace.htm">Grzyby trujące. To może zabić - Grzyby Polski, Fungi of Poland grzyby.pl</a>