Sezon grzybobrań 2016

Serdecznie dziękuję za aktywny udział, za wszystkie złożone doniesienia. W tym roku padł ich absolutny rekord, ponad 9900 doniesień - to o 500 więcej niż w fenomenalnym grzybowo 2012r. To dzięki Wam możemy bardziej obiektywnie wspomnieć jak było. Jeszcze raz dziękuję.

Sezon 2016r. był dość przyzwoity w _prawie_ całym kraju. Charakteryzował się dwoma okresami wysypu - letnim w drugiej i trzeciej dekadzie lipca (ominął Dolny Śląsk, część Wielkopolski i Lubuskiego), przygasł w pierwszej dekadzie sierpnia, by ekslodować w drugiej i trzeciej dekadzie sierpnia znowu tam gdzie już wcześniej było dobrze. Miejscami sezon był wybitny np. Warmia, Mazury.

Wrzesień i początek października to był czas marności i oczekiwania. Coś zaczęło się dziać na początku października. Głównie na południu Polski i na Pomorzu. Rozwinęło się to dopiero w drugiej połowie października ze szczytem na przełomie października i listopada. Wyjątkowo późno i wbrew oczekiwaniom większości grzybiarzy.

W tym roku pokrzywdzona zostało centrum Polski. Aby znaleźć tam grzyby potrzebna była cierpliwość w czekaniu do końca października i/lub baczna obserwacja grzyby.pl albo swojej okolicy.

Początek sezonu 2017r. za kilkanaście tygodni. Pierwszy zwiastun to doniesienia o czarkach szkarłatnych, w jakiś czas potem smardzowate. Jak dobrze pójdzie to w maju (bywa i koniec kwietnia) pierwsze znaleziska prawdziwków i niektórych innych grzybów rurkowych. W oczekiwaniu na grzyby, nie przegapmy zimy która, gdy piszę te słowa, w końcu zaśnieżyła i przymroziła świat za oknem.

Na tej stronie znajdziesz mapy uśrednione, interpolowane z poszczególnych doniesień w danym przedziale czasu. Mapy z indywidualnymi doniesieniami, jak i same szczegółowe doniesienia, znajdziesz na stronach szczegółowych raportów - po kliknięciu na mapki pokazane na tej stronie.


Przegląd sezonu tygodniami


1 stycznia - 1 maja pt - nd

2 maja - 29 maja pn - nd

30 maja - 26 czerwca pn - nd

27 czerwca - 4 lipca pn - pn

4 lipca - 12 lipca pn - wt

11 lipca - 17 lipca pn - nd

18 lipca - 24 lipca pn - nd

25 lipca - 31 lipca pn - nd

1 sierpnia - 14 sierpnia pn - nd
Pierwszy okres wysypu - letni w drugiej i trzeciej dekadzie lipca (ominął Dolny Śląsk, część Wielkopolski i Lubuskiego), przygasł w pierwszej dekadzie sierpnia, by ekslodować w drugiej i trzeciej dekadzie sierpnia znowu tam gdzie już wcześniej było dobrze. Miejscami sezon był wybitny np. Warmia, Mazury.

15 sierpnia - 21 sierpnia pn - nd

22 sierpnia - 28 sierpnia pn - nd

29 sierpnia - 4 września pn - nd
Wrzesień i początek października to był czas marności i oczekiwania.

5 września - 11 września pn - nd

12 września - 18 września pn - nd

19 września - 25 września pn - nd
Coś zaczęło się dziać na początku października. Głównie na południu Polski i na Pomorzu.

26 września - 2 października pn - nd

3 października - 9 października pn - nd

10 października - 16 października pn - nd
Rozwinęło się to dopiero w drugiej połowie października ze szczytem na przełomie października i listopada. Wyjątkowo późno i wbrew oczekiwaniom większości grzybiarzy.

17 października - 23 października pn - nd

24 października - 29 października pn - sb

30 października - 6 listopada nd - nd
W tym roku pokrzywdzona zostało centrum Polski. Aby znaleźć tam grzyby potrzebna była cierpliwość w czekaniu do końca października i/lub baczna obserwacja grzyby.pl albo swojej okolicy.

7 listopada - 13 listopada pn - nd

14 listopada - 20 listopada pn - nd

21 listopada - 27 listopada pn - nd

28 listopada - 4 grudnia pn - nd

5 grudnia - 11 grudnia pn - nd

12 grudnia - 31 grudnia pn - sb
Copyright © 2017 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
wersja publikacji 15.02.2017.www · ostatnio zmieniana/last modified 04.01.2017 · została utworzona/was created 04.01.2017
Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="http://www.grzyby.pl/grzyby-2016.htm">Sezon grzybobrań 2016 - Grzyby Polski, Fungi of Poland grzyby.pl</a>