Sezon grzybobrań 2014

Serdecznie dziękuję za aktywny udział, za wszystkie złożone doniesienia. To dzięki Wam możemy bardziej obiektywnie wspomnieć jak było. Jeszcze raz dziękuję.

Sezon 2014r. w większej części Polski był taki sobie ani rewelacyjny, ani szczególnie słaby. Wyróżnił się sporą "łaciatością" — północno-wschodnia Polska nie doczekała się grzybobrań, podkarpacie już na początku lipca było zanudzone nieprzerwanym festiwalem grzybów, reszta Polski czekała na nie do drugiej połowy sierpnia. Jesień była taka sobie, bez jasno wyrażonego szczytu sezonu.

Nowym elementem jaki pojawił się w tym roku na stronach raportu jest mapa prognostyczna. Pokazuje szansę na wysyp grzybów. Czy mapa spełnia pokładane w niej oczekiwania? Na to pytanie łatwiej będzie odpowiedzieć po kolejnym sezonie, bo w tym mieliśmy ją dopiero od sierpnia. Wydaje mi się że w okresie sierpnia i września była przydatna (miejscami nawet bardzo celna).

Na ilości doniesień w tym roku zaważył brak jasnego okresu maksymalnego wysypu (wtedy jest najwięcej doniesień). To przeszkodziło w pobiciu absolutnego rekordu rocznej liczby doniesień. Jednak, gdy porównać analogiczne okresy i sytuacje, to w tym roku było o 20-40% więcej doniesień. W większej liczbie zaczęły spływać wcześniej i kończyły się później, niż w ubiegłych sezonach.

Sezon 2015 r. szykuje kolejne atrakcje i w lesie i w doniesieniach grzybiarzy.

Na tej stronie znajdziesz mapy uśrednione, interpolowane z poszczególnych doniesień w danym przedziale czasu. Mapy z indywidualnymi doniesieniami, jak i same szczegółowe doniesienia, znajdziesz na stronach szczegółowych raportów - po kliknięciu na mapki pokazane na tej stronie.

Przegląd sezonu tygodniami


1 stycznia - 27 kwietnia śr - nd

28 kwietnia - 25 maja pn - nd

26 maja - 1 czerwca pn - nd

2 czerwca - 8 czerwca pn - nd

9 czerwca - 15 czerwca pn - nd

16 czerwca - 22 czerwca pn - nd

23 czerwca - 29 czerwca pn - nd

30 czerwca - 6 lipca pn - nd

7 lipca - 13 lipca pn - nd
To dość częsta zjawisko na południu Polski ale w tym roku wystąpiło ze szczególną siłą. Już w czerwcu grzyby w większej ilości pojawiły się na Podkarpaciu, na wschód i południe od Krakowa, i ich festiwal trwał i trwał, z niewielkimi osłabianiami przez całe lato.

14 lipca - 20 lipca pn - nd

21 lipca - 27 lipca pn - nd

28 lipca - 3 sierpnia pn - nd
Dla Polski nizinnej najelpszym okresem okazała się druga połowa sierpnia do pierwszej dekady września. Można powiedzieć że to był jedyny szczyt sezonu w tym roku. Ominęło nielicznych (Warmia, Mazury). Szczególnie dogodziło w wielu miejscach (środkowe i wschodnie Pogórze Sudeckie, Środkowe Pomorze), dlaczego? to było świetnie widać na prognostycznej mapie potencjału grzybowego.

4 sierpnia - 10 sierpnia pn - nd

11 sierpnia - 17 sierpnia pn - nd

18 sierpnia - 24 sierpnia pn - nd
Czas największej liczby tradycyjnych wyjazdów w tym roku rozczarowywał. Początek września to było dogasanie wysypu z drugiej połowy sierpnia.

25 sierpnia - 31 sierpnia pn - nd

1 września - 7 września pn - nd

8 września - 14 września pn - nd

15 września - 21 września pn - nd

22 września - 28 września pn - nd

29 września - 5 października pn - nd
Ponownie sypnęło na zachodzie i środkowej części Niżu dopiero w październiku

6 października - 12 października pn - nd

13 października - 19 października pn - nd

20 października - 26 października pn - nd
Brak większych przymrozków sprawił, że amatorzy późnojesiennych grzybobrań działali jeszcze w listopadzie. To już było dozbieranie resztek.

27 października - 2 listopada pn - nd

3 listopada - 9 listopada pn - nd

10 listopada - 16 listopada pn - nd

17 listopada - 23 listopada pn - nd

24 listopada - 1 grudnia pn - pn

2 grudnia - 31 grudnia wt - śr
Copyright © 2015 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
wersja publikacji 15.02.2017.www · ostatnio zmieniana/last modified 03.01.2015 · została utworzona/was created 03.01.2015
Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="http://www.grzyby.pl/grzyby-2014.htm">Sezon grzybobrań 2014 - Grzyby Polski, Fungi of Poland grzyby.pl</a>