Sezon grzybobrań 2006

Mapka obok przedstawia wszystkie Wasze doniesieniami składane w ciągu roku 2006 - jest ich ponad dwa i pół tysiąca - absolutny rekord w historii pomiarów i liczba, która pozwala na dobre przedstawienie faktycznego stanu rzeczy, szczególnie w miesiącach szczytu pojawu i aktywności grzybiarzy (sierpień, wrzesień). Na mapce obok bordowo-fioletowe kropki odpowiadają miejscu złożenia doniesienia, rozkład nie jest równy, ale pokrycie informacją jest lepsze niż w ubiegłych latach, poprawia się "internetyzacja społeczeństwa".

Serdecznie dziękuję za aktywny udział, za wszystkie złożone doniesienia. To dzięki Wam możemy wspomnieć jak było. Dziękuję.

Latem tego roku opracowałem nowy sposób kreślenia map. Obok dotychczasowych - pokazujących pojedyncze doniesienia i stan grzybności - pojawiły się mapy interpolowane. Taka mapa pokazuje uśredniony obraz grzybności w postaci barwnych plam - w tych rejonach w których w tym samym przedziale czasu dysponujemy większą ilością doniesień. Tego typu mapy są obecnie stosowane jako głowne. Mapy "starego typu", z indywidualnymi doniesieniami, pozostały na stronach raportów z doniesień w danym okresie (dostępne po kliknięciu na mapki, na tej stronie).


Rok 2006 był wybitnie udany grzybowo. Co prawda lato zaczęło się sucho. Nie padało w czerwcu. W czasie trzech tygodni urlopu w lipcu, na południu Polski, podało, i to symbolicznie, tylko raz. Ludzi ogarniało zwątpienie, czy jeszcze w tym roku można liczyć na grzyby? Ale ... jak zaczęło intensywnie padać w pierwszych dniach sierpnia (dobrze pamiętam, bo zaczęło się w dniu powrotu z urlopu :) ) tak pada bez dłuższych przerw do dzisiaj, gdy piszę te słowa (luty 2007), co dobrze widzę choćby po stacjonarnych kałużach, utrzymujących się kolejny miesiąc i stanie trawy na osiedlu.


Sierpniowe, intensywne, opady nie od razu zaowocowały grzybowo. Sprowokowały natomiast masowe wycieczki do lasu "czy już coś jest" - na histogramie widać to w niesamowicie dużej ilości doniesień w tygodniu 14-20 sierpnia i w kolejnych. Pierwsze wypady nieczęsto były udane - proszę zwrócić uwagę jak dużą część słupka zajmują kolory "nie ma" i "marnie".

Pod koniec sierpnai zaczął się mega wysyp i to na terenie całego kraju. Ludzie zbierali grzyby przez cały wrzesień, aż się zmęczyli i zniechęcili. Co twardsi zmuszali się :) aby kolejny raz wybrać się do lasu i przyciągnąć do domu kosze z grzybami - są na ten temat zabawne wypowiedzi w raportach tekstowych.

Gdy będziecie oglądać to zestawienie, pomyślcie, o ile przejrzyście będzie prezentowany rok 2007 dzięki Waszym informacją.

Przegląd sezonu tygodniami


1 stycznia - 16 kwietnia nd - nd

17 kwietnia - 14 maja pn - nd

15 maja - 28 maja pn - nd
Suchy czerwiec, suchy lipiec, czy w tym roku będą jeszcze grzyby?, czy lepiej postawić już krzyżyk na sezonie?

29 maja - 11 czerwca pn - nd

12 czerwca - 25 czerwca pn - nd

26 czerwca - 9 lipca pn - nd

10 lipca - 23 lipca pn - nd

24 lipca - 30 lipca pn - nd

31 lipca - 6 sierpnia pn - nd
Duże i częste opady zaczęły się w pierwszych dniach sierpnia. Najpierw zaowocowały masowym sprawdzaniem co w lesie. A dopiero po 3-4 tygodniach, w końcu sierpnia, masowym wysypem grzybów.

7 sierpnia - 13 sierpnia pn - nd

14 sierpnia - 20 sierpnia pn - nd

21 sierpnia - 27 sierpnia pn - nd
Sierpień i wrzesień to mega wysyp grzybów, w całym kraju. Zmniejszająca się liczba doniesień we wrześniu (miesiącu tradyjnie najczęściej wybieranym przez grzybiarzy) to głównie efekt zmęczenia materiału - ile można zbierać gdy wszystkie słoiki pełne? Po części też efekt "wyzbierania" grzybów w częściej nawiedzanych lasach.

28 sierpnia - 3 września pn - nd

4 września - 10 września pn - nd

11 września - 17 września pn - nd

18 września - 24 września pn - nd

25 września - 1 października pn - nd

2 października - 8 października pn - nd
Początek zimy ciepły, grzyby można było tu i ówdzie zbierać do grudnia. Na dobrą sprawę późna jesień przeciągnęła się do lutego. A na zachodzie kraju, gdzie mieszkam, chyba przejdzie w przedwiośnie (do połowy lutego mieliśmy tylko kilka dni z pokrywą śnieżną).

9 października - 15 października pn - nd

16 października - 22 października pn - nd

23 października - 29 października pn - nd

30 października - 12 listopada pn - nd

13 listopada - 27 listopada pn - pn

28 listopada - 31 grudnia wt - nd
Copyright © 2007 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
wersja publikacji 15.02.2017.www · ostatnio zmieniana/last modified 14.02.2007 · została utworzona/was created 14.02.2007
Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="http://www.grzyby.pl/grzyby-2006.htm">Sezon grzybobrań 2006 - Grzyby Polski, Fungi of Poland grzyby.pl</a>