Sezon grzybobrań 2005

To już trzeci rok od kiedy podsumowanie sezonu jest bardziej zobiektywizowane i z ładnymi obrazkami. To zasługa informacji jakie podawaliści w ciągu roku.
Dziękuję.

Mapka obok przedstawia wszystkie Wasze doniesieniami składane w ciągu roku 2005 - jest ich ponad tysiąc - to liczba, która już pozwala na dość dobre przedstawienie faktycznego stanu rzeczy. Analizując poniższe mapki należy mieć na uwadze nierówną gęstość informatorów na terenie kraju. Jest to nie tyle związane z obecnością lasów, co ze stopniem "internetyzacji" społeczeństwa. Mniej jest także doniesień w rejonach gdzie nie było wysypu grzybów.

W okolicy 10 sierpnia został ulepszony sposób pomiaru wielkości pojawu grzybów. W miejsce stosowanych do tej pory trzech kategorii - określanych przez informatora: "nie ma", "są" i "wysyp" - został wprowadzony 'współczynnik zagrzybienia'. Czyli średnia liczba grzybów jaką można zebrać w ciągu godziny albo po prostu Grzyby Na Godzinę. Nowy system umożliwia bardziej precyzyjne, a co jeszcze ważniejsze, bardziej obiektywne określenia intensywności pojawu grzybów. Poczynając od 8 sierpnia mamy na mapach informacje o intensywności pojawu grzybów - symbole są coraz większe przy wyższej intensywności.


Rok 2005 miał tylko jeden okres niewątpliwego wysypu. W sierpniu. Dotyczyło to jednak tylko zachodniej Polski i było ograniczone do około dwóch tygodni. Można rzec, że sezon (letni) był nawet rewelacyjny dla wyposzczonej w poprzednich latach Wielkopolski.


Od połowy sierpnia nastąpił rzadko spotykany niemal dwumiesięczny okres równej, słonecznej i bezdeszczowej a przy tym ciepłej pogody. Susza przyczyniła się do wygaśnięcia pod koniec sierpnia wysypu i braku normalnego wrześniowego sezonu grzybowego. O dziwo nielicznej opady jakie pojawiły się w październiku, pozwoliły wtedy na zbiór grzybów w całej Polsce, ale raczej tylko przez doświadczonych grzybiarzy, znających dobrze teren i nie bojących się zrobienia kilku kilometrów marszu.

Gdy będziecie oglądać to zestawienie, pomyślcie, o ile pełniej będzie prezentowany rok 2006 dzięki Waszym informacją.

Przegląd sezonu tygodniami


1 stycznia - 17 kwietnia sb - nd

18 kwietnia - 15 maja pn - nd

16 maja - 29 maja pn - nd

30 maja - 12 czerwca pn - nd

13 czerwca - 26 czerwca pn - nd

27 czerwca - 10 lipca pn - nd

11 lipca - 24 lipca pn - nd

25 lipca - 31 lipca pn - nd

1 sierpnia - 7 sierpnia pn - nd
No i po deszczowej drugiej połowie lipca i początku sierpnia mamy na zachodnich nizinach i południu Polski wysyp grzybów. Jak to jeden z informatorów powiedział: "Puszcza notecka okolice Drezdenka. Wysyp grzybów. Głównie borowiki, podgrzybki, maślaki ale i kozak się trafi i kurka. Borowików jest naprawdę ogromna ilość ale niestety 70-80% robaczywa. Podgrzybków zatrzęsienie 99% zdrowa. Grzyby zbieram ponad 30 lat ale takiego wysypu w sierpniu nie pamiętam."

Od tygodnia z 8 sierpnia został zmieniony sposób pomiaru wielkości wysypu grzybów na "grzyby/godzinę" i co za tym szło zwiększyła się liczba klas na mapie - precyzyjniej, od tej pory, ukazując intensywność sezonu grzybowego.


8 sierpnia - 14 sierpnia pn - nd

15 sierpnia - 21 sierpnia pn - nd

22 sierpnia - 28 sierpnia pn - nd
Możecie też zobaczyć szczegółową analizę wysypu sierpniowego w 2005 roku.

Eksplozja grzybowa na południu Polski została zakończona - dość ostro - niezwykle długą i ciepłą, zupełnie pozbawioną opadów końcówką lata i jesienią.


29 sierpnia - 4 września pn - nd

5 września - 11 września pn - nd

12 września - 18 września pn - nd
Jeśli spojrzeć na wrzesień. Okres tradycyjnego zbierania grzybów to ich po prostu nie było. Zbyt sucho i ciepło.

19 września - 25 września pn - nd

26 września - 2 października pn - nd

3 października - 9 października pn - nd
Co było najciekawsze dla mnie z tegorocznych obserwacji to, że w październiku, mimo bardzo nielicznych i skromnych opadów, grzyby jednak pojawiły się niemal w całej Polsce. Co prawda niezbyt licznie i szanse na ich zebranie mieli grzybiarze dobrze obeznani ze swoim terenem. Trzeba powiedzeć, że w 2005 roku jesiennego wysypu grzybów po prostu nie było.

10 października - 16 października pn - nd

17 października - 23 października pn - nd

24 października - 30 października pn - nd
Bezmroźnie było aż do ostatniej dekady listopada. Nie dało to jednak szansy na tak długi schyłek sezonu jak w ubiegłym roku, kiedy to trwał on do połowy stycznia roku następnego.

31 października - 13 listopada pn - nd

14 listopada - 28 listopada pn - pn

29 listopada - 31 grudnia wt - sb
Copyright © 2005 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
wersja publikacji 15.02.2017.www · ostatnio zmieniana/last modified 29.12.2005 · została utworzona/was created 20.08.2005
Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="http://www.grzyby.pl/grzyby-2005.htm">Sezon grzybobrań 2005 - Grzyby Polski, Fungi of Poland grzyby.pl</a>