Sezon grzybobrań 1999

Wczesna wiosna

Mitrophora semilibera
  Co prawda znalazłem w tym roku jedno stanowisko smardza (Morchella esculenta) byłem jednak przy nim zbyt późno, owocniki były przejrzałe i nie nadawały się do fotografowania. W przyszłym roku postaram się je przypilnować na samym początku kwietnia. Ponadto znalazłem kolejne stanowisko mitrówki półwolnej (Mitrophora semilibera).

Wczesne lato

Inocybe erubescens
  Pierwsze kurki (Cantharellus cibarius) znalazłem 12.06 i można je było znaleźć w znacznych ilościach do połowy lipca. Z innych ciekawych znalezisk można wymienić strzępiaka ceglastego (Inocybe patouillardii) (fot.), duży, bardzo trujący grzyb wyrastający w maju i czerwcu na glebach wapiennych.

Podsumowanie sezonu 1999

Mycena stipata
Generalnie rok 1999 należy zaliczyć do zmarnowanych. Jedynie wczesno-letni sezon na kurki (Cantharellus cibarius) był normalny i udany. Potem lato i cały wrzesień były bardzo suche, bez szans na normalne zbieranie grzybów konsumpcyjnych. Nie było nawet porządnego jesiennego wysypu pospolitych podgrzybków złotawych (Xerocomus chrysenteron).
Z grzyboznawczej strony nie mogę jednak narzekać. Zaopatrzony w dobry sprzęt fotograficzny i rosnące doświadczenie znalazłem i wykonałem fotografie wielu nowych gatunków nieobecnych dotąd w atlasie. Starczy materiału na opracowywanie do przyszłego sezonu. Długie wycieczki wyrobiły mi kondycje i zrzuciłem 4kg nadwagi! :).
Copyright © 1999-2017 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
wersja publikacji 15.02.2017.www · ostatnio zmieniana/last modified 31.03.2001 · została utworzona/was created 13.11.1999
Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="http://www.grzyby.pl/grzb1999.htm">Sezon grzybobrań 1999 - Grzyby Polski, Fungi of Poland grzyby.pl</a>