edibletradeGREJ

Tuber brumale Vittad. (1831)

trufla zimowa

owocnik (Fruitbody)

Owocniki bulwiaste, często nieregularne, 20-60(100) mm średnicy. Powierzchnia szarobrązowa do ciemnobrązowej, wilgotna prawie czarna, pokryta 4-6-kątnymi, szerokimi brodawkami. Wnętrze szare, dojrzałe szaroczarne, wysuszone prawie czarne, z białoszarymi żyłkami. Zapach silny, przyjemny, owocowy.

zarodniki (Spores)

Worki zwykle 3-4-zarodnikowe, rzadziej 2-zarodnikowe, wyjątkowo 1-zarodnikowe. Zarodniki elipsoidalne, w miarę dojrzewania brudnobrązowe, powierzchnia z kolcami długimi na 2-4 µm, większość zarodników o wymiarach 20-33 × 16-25 µm.

występowanie

W lasach dębowych i bukowych, na glebie zasobnej w węglan wapnia i nieco okrytej ściółką. Owocniki osiągają dojrzałość od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Występuje głównie w rejonie śródziemnomorskim, najdalej wysunięte na północ stanowiska siegają do 52. równoleżnika, w Polsce do tej pory nie znaleziono jego stanowisk. 52. równoleżnik to nieco poniżej linii Terespol-Warszawa-Leszno-Gubiń.

wartość (Importance)

Grzyb jadalny. Dla swojego aromatu wysoko ceniony jako przyprawa. W Polsce dopuszczony do obrotu handlowego i przetwórstwa. W handlu tak samo traktowany jak trufla czarnozarodnikowa (t. perigordzka) (Tuber melanosporum).
Copyright © 2004 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
wersja publikacji 15.02.2017.www · ostatnio zmieniana/last modified 10.12.2004 · została utworzona/was created 10.12.2004
Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="http://www.grzyby.pl/gatunki/Tuber_brumale.htm">trufla zimowa - Tuber brumale - Grzyby Polski, Fungi of Poland grzyby.pl</a>