jadalnydopuszczony do obrotuGREJ

Tuber brumale Vittad. (1831)

trufla zimowa
na stronie — opis · zarodniki · występowanie · wartość

opis

Owocniki bulwiaste, często nieregularne, 20-60(100) mm średnicy. Powierzchnia szarobrązowa do ciemnobrązowej, wilgotna prawie czarna, pokryta 4-6-kątnymi, szerokimi brodawkami. Wnętrze szare, dojrzałe szaroczarne, wysuszone prawie czarne, z białoszarymi żyłkami. Zapach silny, przyjemny, owocowy.

zarodniki

Worki zwykle 3-4-zarodnikowe, rzadziej 2-zarodnikowe, wyjątkowo 1-zarodnikowe. Zarodniki elipsoidalne, w miarę dojrzewania brudnobrązowe, powierzchnia z kolcami długimi na 2-4 µm, większość zarodników o wymiarach 20-33 × 16-25 µm.

występowanie

W lasach dębowych i bukowych, na glebie zasobnej w węglan wapnia i nieco okrytej ściółką. Owocniki osiągają dojrzałość od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Występuje głównie w rejonie śródziemnomorskim, najdalej wysunięte na północ stanowiska siegają do 52. równoleżnika, w Polsce do tej pory nie znaleziono jego stanowisk. 52. równoleżnik to nieco poniżej linii Terespol-Warszawa-Leszno-Gubiń.

wartość

Grzyb jadalny. Dla swojego aromatu wysoko ceniony jako przyprawa. W Polsce dopuszczony do obrotu handlowego i przetwórstwa. W handlu tak samo traktowany jak trufla czarnozarodnikowa (Tuber melanosporum).
literatura · references
· Ławrynowicz M., 1988 — Flora Polska. Grzyby (Mycota). Tom XVIII. Jeleniakowate (Elaphomycetales). Truflowe (Tuberales). [82]
obecnie nie jesteś zalogowany(a) — oglądasz okrojoną, przeglądową wersję atlasu — zaloguj się (pola w prawym górnym rogu każdej strony)
lub załóż konto dostępu o ile go jeszcze nie posiadasz

Copyright © 1997-2017 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
przeglądowa (zwykła) wersja atlasu 17.07.03 · ta strona była ostatnio zmieniana/last modified 14.03.2017 · powstała/was created 10.12.2004

Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="http://www.grzyby.pl.pl/gatunki/Tuber_brumale.htm"> Tuber brumale (trufla zimowa) - Atlas grzybów Polski grzyby.pl</a>