edibletrade

Tremella fuciformis Berk. (1856)

trzęsak morszczynowaty(Snow Mushroom)

owocnik (Fruitbody)

Owocnik w zarysie kulistawy, 60-150(200) mm średnicy; zbudowany z podzielonych listkowato, rozgałęzionych widlasto płatów, przypomina w tym plechę morszczyna; rozgałęzienia pofalowane do kędzierzawych; zakończenia płatów zaostrzone lub łopatkowate, o brzegu równym lub ząbkowanym. Płaty przeświecające, bezbarwne do żółtawych. Świeże galaretowate, wyschnięte twarde, jasnożółte.

Hymenium zajmuje całą powierzchnię płatów.

zarodniki (Spores)

Zarodniki podstawkowe jajowate, spłaszczone bocznie, z dziobkiem, gładkie, hialinowe, cienkościenne, 5-11(14) × 4-7(8.5) µm.

występowanie

Grzyb nadrzewny występujący w całej strefie tropikalnej. Owocniki wyrastają na drewnie różnych drzew liściastych. W Europie możliwy do znalezienia w szklarniach.

wartość (Importance)

Jadalny. Uprawiany w krajach Dalekiego Wschodu i stosowany w potrawach kuchni tej części świata. Dopuszczony do obrotu handlowego i przetwórstwa na terenie Polski.
Copyright © 2004 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
wersja publikacji 15.02.2017.www · ostatnio zmieniana/last modified 10.12.2004 · została utworzona/was created 10.12.2004
Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="http://www.grzyby.pl/gatunki/Tremella_fuciformis.htm">trzęsak morszczynowaty - Tremella fuciformis - Grzyby Polski, Fungi of Poland grzyby.pl</a>