trujący

Mycena rosea (Bull.) Gramberg.

grzybówka różowa
Mycena pura (grzybówka fioletowawa)
dość młode owocniki, pod klonami i lipami; 19.09.1998, Dolny Śląsk, okolice Obornik Śląskich; copyright © by Marek Snowarski
Mycena pura (grzybówka fioletowawa)
blaszki; dość młode owocniki, pod klonami i lipami
Mycena pura (grzybówka fioletowawa)
licznie pod bukami

cechy makroskopowe

Kapelusz ciemniej lub jaśniej różowy, liloworóżowy, z wiekiem blednący i odbarwiający się ochrowo w centrum, higrofaniczny, prześwitująco prążkowany na brzegu; 25-40(60) mm średnicy, wypukły do płaskiego, z płaskim garbkiem, często z wklęśniętą strefą wokół garbka; powierzchnia naga.

space

Trzon biały do bladoróżowego, w dole często żółtawy; 60 × 10 mm, zwykle wyraźnie rozszerzający się ku podstawie, prosty u podstawy czasem wygięty, pusty, sztywny; powierzchnia oprószona, przylegająco włókienkowata, podstawa z mniej lub bardziej wyraźnymi, białawymi lub żółtawymi włoskami.

space

cechy mikroskopowe

Zarodniki cylindryczne, gładkie, amyloidalne, 7-8.5 × 4-5 µm, Q= 1.5-1.9, Qav= 1.7 [111].

występowanie

Częsta ale zwykle utożsamiana z grzybówką fioletowawą (Mycena pura). Owocniki wyrastają pojedynczo lub po kilka, na ściółce, w lasach różnego typu - ale najczęściej w żyznych dębinach lub buczynach na glebach zasadowych. Liczniej pojawiają się jesienią.

mycena pura

Grzybówka różowa (Mycena rosea) wraz z kilkoma innymi, wyróżnianymi obecnie gatunkami i formami należy do kręgu grzybówki fioletowawej (Mycena pura). Grzybówka fioletowawa (Mycena pura) w wąskim ujęciu wyróżnia się nieco mniejszymi, mniej masywnymi owocnikami, bez wyraźnego garbka na kepeluszu, barwa kapelusza nie jest jasnoróżowa, często jest szarawa, niebieskawa, filetowawa, trzon jest białawy lub szarawoniebieskawy, szarawofiletowawy, zwykle tylko nieznacznie rozszerzający się ku podstawie.
znalezisko 20051013.2.05 - Mycena rosea (grzybówka różowa); dolina Bystrzycy, k. Wrocławia
12f · 20051013.2.05
/dolina Bystrzycy, k. Wrocławia/
literatura · references
· Aronsen, A.. 2000-, — Mycena Page. A Key to the Mycenas of Norway. [111]
· Knudsen, H., Vesterholt, J., 2012 — Funga Nordica "2" [141]
· baza „publikacje po 2000 r.” #2864
obecnie nie jesteś zalogowany(a) — oglądasz okrojoną, przeglądową wersję atlasu — zaloguj się (pola w prawym górnym rogu każdej strony)
lub załóż konto dostępu o ile go jeszcze nie posiadasz

Copyright © 1997-2017 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
przeglądowa (zwykła) wersja atlasu 17.07.03 · ta strona była ostatnio zmieniana/last modified 14.03.2017 · powstała/was created 14.04.2002

Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="http://www.grzyby.pl.pl/gatunki/Mycena_rosea.htm"> Mycena rosea (grzybówka różowa) - Atlas grzybów Polski grzyby.pl</a>