GREJ

Entoloma dysthaloides Noordel.

dzwonkówka owłosiona
Entoloma dysthaloides (dzwonkówka owłosiona)
pokrój; 21.09.2004, Rogów, rez. Popień i okolice; copyright © by Marek Snowarski
Entoloma dysthaloides (dzwonkówka owłosiona)
blaszki
Entoloma dysthaloides (dzwonkówka owłosiona)
powierzchnia kapelusza i trzonu

cechy makroskopowe

Kapelusz ciemnobrązowy do czarnobrązowego, szarobrązowy, czasem ze słabym winno-czerwonym odcieniem, niehigrofaniczne; powierzchnia drobno włóknisto-łuseczkowata, z wiekiem z uniesionymi łuseczkami; matowa; 3-15(20) mm średnicy, początkowo stożkowato-dzwonkowaty, z wiekiem dzwonkowaty lub wypukły; brzeg prosty, jaśniejszy, z białawymi włókienkami, wilgotny może być prześwitująco-prążkowany ± do połowy promienia kapelusza.

space

Trzon szarobrązowy; o powierzchni z wzdłużnymi srebrzystymi włókienkami i gęsto pokryty krótkimi odstającym brązowawymi włókienkami; 15-50(70) ×, podstawa trzonu z odstającymi, rdzawobrązowymi, włókienkami; 0.5-2 mm, równogruby, początkowo pełny, z wiekiem pusty; elastyczny.

space

Barwa wysypu zarodników brązoworóżowa.

cechy mikroskopowe

Zarodniki w przekroju 5-7-kątne, o szeroko zaokrąglonymi, wystających brodawkach; wydłużone (Q= 1.4-1.8), 10.5-13.5 × 7-8 µm.

space

Brak pleurocystyd.

space

Włoski powierzchni trzonu brązowo enkrustowane, posiadają do 3 przegród, grubościenne.

występowanie

Nierzadka. Owocniki wyrastają od lata do jesieni, pojedynczo, w grupach, czasem w wiązkach, od lata do jesieni, na gołej ziemi i w humusie (wśród traw i mchów [Breitenbach]), na ubogich podmokłych terenach trawiastych, zwykle w pobliżu olszy lub jesionu.

uwagi

Podobne: Entoloma dysthales ma dłuższe, > 15 µm długości zarodniki; Entoloma hirtum ma popielate owocniki, z nieznacznie enkrustowanymi strzępkami skórki kapelusza i z nielicznymi przegrodami we włoskach na trzonie; wyrasta na suchych terenach trawiastych.
literatura · references
· Noordeloos, Machiel E., 1992 — Entoloma s.l. Fungi Europaei 5. p.115 [34]
· Breitenbach J., Kraenzlin F., 1995 — Fungi of Switzerland 4 - Agarics 2nd part p.27 [26IV]
· baza „publikacje po 2000 r.” #1716
obecnie nie jesteś zalogowany(a) — oglądasz okrojoną, przeglądową wersję atlasu — zaloguj się (pola w prawym górnym rogu każdej strony)
lub załóż konto dostępu o ile go jeszcze nie posiadasz

Copyright © 1997-2017 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
przeglądowa (zwykła) wersja atlasu 17.07.03 · ta strona była ostatnio zmieniana/last modified 14.03.2017 · powstała/was created 12.04.2005

Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="http://www.grzyby.pl.pl/gatunki/Entoloma_dysthaloides.htm"> Entoloma dysthaloides (dzwonkówka owłosiona) - Atlas grzybów Polski grzyby.pl</a>