Tx: 1284
grzyby.pl

Cortinarius nanceiensis Maire [🔉 kor·tī·na·ri·us *]

zasłonak bananowy, zasłonak francuski
Phlegmacium nanceiense (Maire) M.M. Moser
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Cortinarius nanceiensis (zasłonak bananowy)
pokrój
Cortinarius nanceiensis (zasłonak bananowy)
blaszki, trzon, zasnówka
Cortinarius nanceiensis (zasłonak bananowy)
przekrój

cechy makroskopowe

Cortinarius nanceiensis (zasłonak bananowy)
powierzchnia kapelusza
Kapelusz w centrum ciemniejszy czerwonobrązowy, czerwonoorzechowy, ku brzegom jaśniejszy zielonkawożółty, czasem z oliwkowym odcieniem; 35-70 mm szerokości, początkowo półkulisty, z wiekiem wypukły do płaskiego, bez garbka; powierzchnia gładka, wilgotna śluzowata, sucha jedwabista, w centrum z wiekiem gruzełkowato-łuseczkowata; brzeg prosty, u młodych owocników jasnożółtą zasnówką połączony z trzonem.

space

Trzon początkowo jasny zielonkawożółty, z wiekiem ciemnieje, z plamami i pasami resztek osłony - początkowo zielonkawożółtymi, potem czerwonobrązowymi; 40-70 × 8-12 mm, cylindryczny do maczugowatego, z podstawą rozszerzoną do 20 mm szerokości w formie mniej lub bardziej wyraźnie zaznaczoną bulwką (u odmiany var. bulbopodius z bulwiastą nasadą trzonu).

space

Barwa wysypu zarodników czerwonobrązowa.

space

cechy mikroskopowe

Zarodniki elipsoidalne do migdałowatych, wyraźnie i stosunkowo grubo szorstkie, jasno brązowożółte, 10.4-13.9 × 6.2-7.6 µm, Q= 1.5-2.0 , 10-12 × 6-7(7.5) [61].

space

Ostrze blaszki sterylne. Końcowe komórki płonne blaszek cylindryczne do maczugowatych, 15-30 × 5-10 µm.

space

Skórka kapelusza z ześluzowaciałych strzępek szerokości 3-7 µm , 2-5(7) µm [16], jasnobrązowych, część inkrustowana , z zielonkawożółtą granulacją wewnątrzkomórkową, a u młodych także z zewnątrzkomórkową [61], ze sprzążkami. Najbardziej zewnętrzne strzępki (pochodzące z osłony) z oliwkowobrązową zawartością lub złogami.

występowanie

Jest w czekliście. [105]
Rzadki, miejscami występuje często. Owocniki wyrastają od lata do jesieni, w grupach lub w kręgach, w lasach liściastych i mieszanych na wapieniu, głównie w pobliżu jodeł, także w pobliżu dębów, buków, grabó i leszczyny, w miejscach stale lub okresowo podmokłych.

uwagi

Podobne: zasłonak majerankowy (Cortinarius percomis) związany ze świerkami, miąższ ma wyraźny, przyjemny, ziołowy zapach, przypominający majeranek; Phlegmacium mussivum występuje wyłącznie pod świerkami i sosnami, ma wyraźnie maczugowaty trzon, bardziej oliwkową barwę kapelusza, zapach silny, nieprzyjemny.

wybrane okazy · selected collections

#6
05 10 08 - 14
/Slovakia, Strazovske vrchy Mts., Domanizska Lehota, valley Hodon (DOM1, Q6977c)/
literatura · references
specyfikacja literatury jest widoczna na szerszym ekranie 🛈
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji