protectedred listGREJ

Bovista paludosa Lév.

kurzawka bagienna
Bovistella paludosa (Lev.) Lloyd.

owocnik (Fruitbody)

Owocniki młode kulistawe, z wiekiem gruszkowate, 10-40(60) mm szerokości i do 35 mm wysokości, zwężona część dołeczkowata lub pomarszczona.

Osłona zewnętrzna (egzoperydium) początkowo jest zupełnie biała, dość gruba, w miarę dojrzewania szarzeje, staje się włóknista, żyłkowana, odpada, dłużej zachowuje się w zagłębieniach i dołeczkach powierzchni endoperydium.

Osłona wewnętrzna (endoperydium) pergaminowata, żółtobrązowa, czerwonobrązowa do czarnobrązowej; gładka lub nieco pomięta, sztywna; matowa, z wiekiem z metalicznym, szarosrebrnym połyskiem, otwiera się na szczycie, otwór nieregularny, z płatowatym brzegiem.

Gleba w miarę dojrzewania oliwkowa, oliwkowobrązowa, dojrzała brązowooliwkowa; kolumelli brak. Podglebie wypełnia trzonową część owocnika, mniej lub bardziej wykształcone, o barwie gleby, komorowate, przechodzi stopniowo w glebę.

zarodniki (Spores)

Zarodniki kuliste lub kulistawe, punktowane, dojrzałe do drobno brodawkowatych, z żółtą kroplą, 4-5 µm średnicy, z długą prostą, hialinową, łagodnie zwężoną na końcu sterygmą 6.5-15 µm długości.

występowanie

Gatunek rzadki. Gatunek związany z tofowiskami i miejscami podmokłymi z dużą zawartością wapnia; raczej związany z klimatem borealnym i górskim. Owocniki tworzą się późnym latem i jesienią, wyrastają wśród mchów.

wartość (Importance)

W Polsce podlega ochronie częściowej.
Copyright © 2004-2017 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
wersja publikacji 15.02.2017.www · ostatnio zmieniana/last modified 20.10.2014 · została utworzona/was created 22.11.2004
Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="http://www.grzyby.pl/gatunki/Bovista_paludosa.htm">kurzawka bagienna - Bovista paludosa - Grzyby Polski, Fungi of Poland grzyby.pl</a>