Tx: 304
grzyby.pl

Amanita citrina Pers. [🔉 a·ma·ni·ta *]

muchomor cytrynowy
Amanita mappa Batsch [🔉 a·ma·ni·ta *]
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Amanita citrina (muchomor cytrynowy)
Amanita citrina (muchomor cytrynowy)
Amanita citrina (muchomor cytrynowy)
Amanita citrina (muchomor cytrynowy)
pojedynczy owocnik w buczynie
Amanita citrina (muchomor cytrynowy)
licznie ale zwykle pojedynczo; w buczynie
Amanita citrina (muchomor cytrynowy)
w buczynie
Amanita phalloides (muchomor zielonawy)
pierwszy z lewej to muchomor zielonawy (Amanita phalloides); trzy mniejsze na prawo od niego to muchomor cytrynowy (Amanita citrina); przy rzeczce, w liściastych zaroślach na skraju młodnika sosnowego

owocnik

Amanita citrina (muchomor cytrynowy)
Kapelusz cytrynowożółty, bladożółty, słomkowożółty, także formy barwne i albinotyczna (patrz uwagi); skórka w okresie wilgotnej pogody lepka, z nielicznymi, nieregularnie ułożonymi, dużymi, grubymi, filcowatymi łatkami; łatki białawe, z wiekiem żółknące i brązowiejące; średnica kapelusza 40-80(100) mm, początkowo półkulisty, potem wypukły do rozpostartego; brzeg nie prążkowany lub jedynie nieznacznie; skórka daje się ściągnąć.

space

Trzon białawy lub z żółtawym odcieniem, z bladożółtym, zygzakowatym wzorem; 70-120(150) x 7-20 mm, cylindryczny, wysmukły, szczyt nieco zwężony, początkowo pełny, potem z kanałem; pochwą ściśle przyrośniętą do proporcjonalnie bardzo dużej bulwiastej podstawy trzonu, bulwa o ostro zarysowanym brzegu, kulista, o watowatej konsystencji. Pierścień biały (jasnożółtawy), zwisający, nieprążkowany; trwały.

space

space

zarodniki

Wysyp zarodników biały. Zarodniki kuliste, gładkie, bezbarwne, amyloidalne, 7-10 µm.
Spore print white. Spores globose, smooth, hyaline, amyloid, 7-10 µm.

występowanie

Jest w czekliście. [105]
Gatunek bardzo pospolity. Owocniki wyrastają od lata do jesieni, pojedynczo i w grupach, często masowo, w lasach iglastych, liściastych i mieszanych, na kwaśnych glebach, piaszczystych. Żyje w symbiozie z różnymi drzewami liściastymi i iglastymi, z tym, że częściej występuje pod tymi drugimi.
Very common, summer-fall. Solitary or gregarious, often in mass in coniferous and hardwood forests, on acid, sandy soils. Mycorizal partner for many trees species.

jadalne czy trujące? 🔴

Słabo trujący.[105] Zawiera trującą bufoteninę, rozkłada się ona w znacznej części podczas gotowania.[2][10].
Weakly toxic.

gatunki podobne

Amanita citrina (muchomor cytrynowy)
Amanita citrina var. alba (muchomor cytrynowy odmiana biaława) · forma biała (f. alba); masowo, w grupach po kilka; mszysty las sosnowy na piasku
Gatunek ten tworzy liczne formy barwne, wśród nich formę albinotyczną: muchomor cytrynowy odmiana biaława (Amanita citrina var. alba).
Amanita gemmata (muchomor narcyzowy)
Amanita gemmata (muchomor narcyzowy)
W lasach szpilkowych na kwaśnym podłożu rośnie też dość podobny muchomor narcyzowy (Amanita gemmata). Odróżnia się on nieco delikatniejszą budową, brakiem zapachu surowych ziemniaków, brzeg kapelusza jest prążkowany, podstawa trzonu jest nieco zgrubiała ale bez bulwki o ostro zarysowanej krawędzi, resztki osłony przez jakiś czas zostają na kapeluszu w formie dość luźno przymocowanych, kłaczków i w formie delikatnego wałeczka w dole trzonu.
Nieco rzadszym gatunkiem, różniącym się od muchomora cytrynowego głównie brązowoszarą barwą, jest muchomor porfirowy (Amanita porphyria).

space

wybrane okazy · selected collections

#5
04 10 24 - 3
/lasy milickie/

nomenklatura, etymologia ℹ️

poznanie znaczenia i pochodzenia nazwy ułatwia jej zapamiętanie
Amanita citrina Pers. [🔉 a·ma·ni·ta *]Amanita mappa Batsch [🔉 a·ma·ni·ta *](pl) muchomor cytrynowy
Amanita (gr., subst., f) — nazwa rodzaju grzybów muchomor (Amanita) od greckiego amanitai - dla bliżej nieokreślonych grzybów jadalnych
literatura · references
specyfikacja literatury jest widoczna na szerszym ekranie 🛈
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji