edibletrade

Agaricus campestris L. (1821)

pieczarka łąkowa (pieczarka polna) (Field Mushroom, Meadow Mushroom)
Agaricus campester
Agaricus campestris
21.08.1992, Třinec, Osůvky, Czechy – w trawie w ogrodzie
copyright © by Bohdan Cienciała
Agaricus campestris
Agaricus campestris
Agaricus campestris

owocnik (Fruitbody)

Agaricus campestris
Kapelusz biały, stary z brązowym odcieniem; 50-120 mm średnicy, początkowo półkulisty, z wiekiem wypukły i w końcu rozpostarty; brzeg długo podwinięty, młody ze zwieszającymi się fragmentami osłony; powierzchnia gładka i lśniąca, satynowa, z wiekiem czasem słabo spękana na drobne, przylegające nieco szarzejące lub szarobrązowe łuseczki. Miejsca uciśnięte nie żółkną lub jedynie nieznacznie.

space

Trzon biały, brązowiejący z wiekiem; 50-80 × 10-25 mm, cylindryczny, u podstawy nieco zwężony lub zaostrzony, nie dłuższy lub nieznacznie dłuższy niż średnica kapelusza; powierzchnia włóknista do drobno kłaczkowatej. Pierścień błoniasty, zwisający, słaby, delikatny, zanikający.

space

zarodniki (Spores)

Wysyp zarodników czekoladowobrązowy. Zarodniki szerokoelipsoidalne, gładkie, grubościenne, z drobną porą rostkową, 6.5-8.5 × 4.5-6 µm [80.5].

występowanie

Pospolita. Owocniki wyrastają od lata do jesieni, zwykle w grupach, na pastwiskach, łąkach, polach, zwykle na glebach żyznych. Rzadziej wyrasta w parkach i uprawach leśnych.

wartość (Importance)

Jadalna.

uwagi (Remarks)

Jest też odmiana z brązowymi łuseczkami na kapeluszu - var. squamulosus, z brążowo włókienkowatą powierzchnią kapelusza var. fuscopilosellus.
Agaricus arvensis
A. arvensis

space

Agaricus xanthodermus
A. xanthodermus

Jeśli podstawa trzonu silnie żółknie a pieczarka ma nieprzyjemny zapach karbolu, to jest to trująca toxicpieczarka karbolowa (Agaricus xanthodermus).

pomyłki z muchomorami

Blaszki młodych pieczarek są jasne. W trakcie dojrzewania różowieją i następnie stają się ciemnobrązowe, tak samo jak i barwa wysypu ich zarodników. Jest to cecha pewnie odróżniająca pieczarki od muchomorów. Muchomory mają zawsze białą barwę wysypu zarodników i także w wieku dojrzałym jasne, zwykle białe blaszki.
Amanita virosa
Amanita virosa
Amanita phalloides var. alba
Amanita phalloides var. alba

space

wybrane znaleziska · selected collections

Agaricus campestris
8f · 030912.1.ar (Artur Rysch)
Copyright © 2003-2017 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
wersja publikacji 15.02.2017.www · ostatnio zmieniana/last modified 10.01.2010 · została utworzona/was created 20.02.2003
Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="http://www.grzyby.pl/gatunki/Agaricus_campestris.htm">pieczarka łąkowa - Agaricus campestris - Grzyby Polski, Fungi of Poland grzyby.pl</a>